Този труд е вдъхновен от, и продължава статията за рекламите на бира, излязла през септември 2013 г. (59):
Сривът в българската мъжественост и интелигентност според производителите на бира. Сравнение на реклами на Каменица, Ариана и Загорка (Sociolinguistics article on the diminishing masculinity of the advertisings of some of the Bulgarian beer brands)
Изследването е независимо.
Първо издание: 25/5/2014 г.
Последна редакция: 23/6/2014 г., допълнение относно "Песен за бирата"
Капитал, 2001 г.
"..."Какво му трябва на човек - нова кола, мила жена и една добра бира” предизвика гнева срещу третия най-голям рекламодател в България. За първите шест месеца на 2001 г. Brewinvest, които произвеждат също “Ариана” и “Амстел”, са инвестирали в телевизионна реклама повече от 3.3 млн. лв., показва мониторингът на “Маркет тест”. Исковите молби срещу “Загорка” се позовават на текстове от Закона за защита на потребителите и правилата за търговия. Ищците са засегнати от това, че жената е сведена до стойността на кола и бира, а под човек се разбира мъж. Първият иск, заведен от пловдивчанката Величка Христева, е на стойност 100 000 лв. От “Анимус” не посочиха точния размер на обезщетението, но обясниха, че с него ще разширят материалната си база. “Парите, които бихме спечелили от делата, ще отидат за строеж на Център за жени, преживели насилие ”
Капитал, 2001 г.
“Рекламното послание “Какво му трябва на човек” има за цел да провокира на подсъзнателно ниво (42) нуждите на целевата аудитория както на мъжете, така и на жените”, обясниха от рекламната агенция.От Huts/ Spot Thompson казаха също, че са провели предварителен тест на рекламното послание, в който слоганът е бил приет с одобрение и от двата пола.
Капитал, 2001 г.
Кампанията срещу “Загорка” може да предизвика Вълна от съдебни дела на засегнати от реклами зрители, които да открият в свободната трактовка на закона възможности за лесна печалба..."
Стил
Стилът на работата, явяваща се отчасти защита срещу абсурдните претенции на ищците, на места нарочно е прекалено подробно обяснителен и почти "правен" (адвокатски) - все пак става въпрос за правни казуси!... Вижте забележките под линия (1), (2) и т.н. накрая на статията, вкл. (42) относно "провокирането на подсъзнателно ниво".
Жигули - ти си чудна кола!
Жигули - не те разменям за жена!
Жигули - ти си моята кола!
Жигули - с теб до края на света!
Как да го врътнеш тоз' чекрък, особено ако москвичът е 30-40-годишен?!
На мъжете обикновено им е интересно да човъркат по колите си, да изучават как работят, коя част какво върши, да й правят "тунинг" и пр. и без да са професионални монтьори, и дори и да могат да си позволят да я закарат на ремонт.
О, тико, тико - а!* Тексът и описанието - доколкото си спомня авторът Заб.:
О, тико, тико - да!
За мен това е най-прекрасната кола!
Така че мили ти, недей не се бави!
А моля те веднага я купи!
С музиката: http://vbox7.com/play:a391d82ce5
Още една интересна скоба - откривам доказателства за датировката ми, посредством неизвестната ми досега поп-фолк песен, в която "тикото" е било възпяно и от поп-фолка в лицето на Тони Дачева и орк. Кристал през 1994 г.: Тико, тико
Забележете също, че името на това явление не е марката на колата (Деу, Daewoo), а моделът, подобнo на жигулата. Последната също е ВАЗ/Лада, но се отличава от останалите "типични лади", каквато е например 1500, и тя първа е навлязла в обществения живот през 70-те години, преди другите модели ВАЗ.
Тикото също така има характерна "уникална" форма и не е просто кола. Това е тико!Такси!
Тико, тико, тико, ти,
(...)
Тико, тико, бързам аз.
Закъснявам за Бургас.
Задъхана, изнервена, поглеждам за такси.
А вятърът мотае се със моите коси.
За среща закъснявам, главата ме боли.
(...)
Тико, тико, бързам аз.
Среща имам във Бургас.
Тони Дачева и орк. Кристал
Усещането за наивност идва от римите, подобни на:Самолет, въртолет(31),
Давай газ за Бургас!
Детска залъгалка, повтаряна от децата от възраст в детската градина поне от 80-те години насам
Забележете жигулата, която се вижда в клипа на 0:37, 0:50 и 2:05 мин.
Поредната вътрешна скоба е влиянието или най-малко съвпадението на тематиката на забързания живот, подобна на много по-ранния първи супер хит на днешната поп икона за дамите Владимир Ампов - Графа и родителите му. Приликата се засилва от речетативния рапоподобен стил на: "За-дъ-ха-на, изнер-ве-на...", напомняща на "забързани, задъхани", макар че в песента на Графа тези думи са в по-напевната част на припева.
Забързани, задъхани, така минават дните ни.
И може би забравяме, деца че сме били.
"Мама, татко и аз" - Графа и трио Спешен случай, 1988 г.(?)
"най-хубавата кола е новата; няма по-хубаво от нова кола" (168)
Какъв трябва да бъде един човек, за да кара москвич?Отново под "човек" се подразбира почти сигурно хетеросексуален мъж** - героите във филма са мъже и говорят за себе си, разказва се за коли и то таратайки - очаква се зрителите да са силно преобладаващо, до 95-100% мъже, защото от опит е известно, че жените не се трогват от такива неща.
Или по-точно да бъде шофьор на москвич, ама от най-върлите...
Това трябва да е абсолютно луд човек!
(...)
Една от причините е, че никоя жена не се заглежда по шофьор на москвич.
В днешно време кой се вози в москвич?!
Граматически и исторически род
Граматическият род и пола са различни понятия, които са преплетени в умовете на хората и в езика.
Както "котка" на български език е в ж.р. и това се внушава като архетипен подразбиращ се пол и като неизвестен - на мъжките котки също се казва "котка", "Тази котка женска ли е?". За да се посочи изрично, че е мъжки се казва "котарак" или "котак". За сравнение, на полски: kot - котарак. На италиански - un gatto, una gatta.
"Земя" и природа пък са от женски род и затова се казва "майката земя" и "майката природа" и че "земята ражда" - следва ли мъжете да се обиждат, че не е "бащата земел" или "татко природьо"?
Мои приятели са давали като пример за "сексизъм" израза "човек зад борда" (мъж) и "жена зад борда". Бих възразил - според мен това по-скоро женски феминистки сексизъм, защото обяснението вероятно е съвсем прозаично. Наистина на английски се казва "man overboard", като в семантиката на този мъглив и многозначен език "man" си значи и мъж и човек, но половата принадлежност е наклонена повече именно към мъж - "пораснал индивид от мъжки пол" (не момче, и не старец - "old man"), и по-рядко човек с неуточнен пол, но има и това значение. Английската дума, отговаряща на българското полово неутрално понятие "човек" или "човешки" е "human", но тя е прекалено абстрактна и би звучала предвзето и неуместно. "Human overboard" би била подходяща, ако в кораба пътуваха и животни и роботи, и някой робот, в духа на Азимовите разкази каже "Human overboard".
От друга страна обаче в английски език няма граматически родове - там се казва "едно мъж" и "едно жена", единствено местоименията и някои съставни думи като "shewolf" (вълчица), или думи които означават одушевен(95) деятел от женски пол като "Queen" - кралица се възприемат като изразяващи уточнена полова принадлежност, или "actor/actress" (актьор/актриса), като често те са от чужд произход - френски, латински. Те обаче също нямат граматически род, все са "едно актриса и едно актьор" (an actress, an actor) и се приема, че могат да означават одушевен предмет от съответен пол.
Конкретно изразът "човек зад борда" и асоциацията с мъж вероятно е чисто историческа - мореплаването и риболовът през хилядолетия са се извършвали преобладаващо или изключително от мъже по психо-физически причини. Мъже са били моряците, мъже са падали зад борда обикновено и естествено че това се е подразбирало.
Момчета | Момичета |
---|---|
коли, оръжия | кукли |
управление, инструменти | междуличностни взаимодействия, грижа |
играчките нямат лице | играчките имат лице |
действа чрез играчките - кара коли, стреля | прегръща играчките, гали ги, храни ги |
играчката не символизира субект, който чувства и изразява собствени емоции; играчката е обект | играчката символизира субект, който чувства и изразява собствени емоции; играчката е субект |
Момиченцата обичат да си играят със - заедно - с хора (като субекти), и да манипулират символи на хора и други живи същества/одушевени предмети, които имат лица и изразяват емоции.
Момченцата обичат да си играят със - заедно с - хора (като субекти), но и да управляват предмети, които нямат свойства на субекти с лица.
Тази разлика е причината обществото, държавата, науката, философията, технологиите и пр. да са били създадени и развивани от мъже. Момиченцата по начало нямат такава потребност - предпочитат да се гушкат (да "чувстват", "емоции"), отколкото да боравят с предмети и да размишляват върху откъснати от действителността понятия. Представете си тази разлика в праисторията - тогава върха на технологиите са били брадва, копие, лък и т.н. тях са ги правили и използвали мъжете.В същото време обаче и на жените им трябва кола - дори и само заради транспорта, - за да ги возят или да се возят (според стереотипа - без да се интересуват от техническите подробности, виж казуса за статията за ищцата и "червената кола"), и като символ на социален статус. Разбира се, мъжете също виждат и използват колите и заради последното, но един "нормален" мъж се радва на колата и защото е 6-цилиндрова, 350 к.с., ускорява от 0-100 за 6.5 сек и пр., или защото "е порше" (и той обича тази марка); а не само, защото е "черна", "скъпа", "всички ще се обръщат след нея" и пр., както и разбира се - защото с нея ще сваля по-лесно жени.
Гумени Глави - Чики На На
Аз пристигам със мойта черна лимузина,
за нея съм бачкал половин година.
Слънцето пече и на мене ми е гот,
карам си колата, това е готин живот.
Пичките се кефят, балъците завиждат,
не всички пички ми харесват,(6)
без да се обиждат.
(...)
Искаш ли да правим чики на-чики на на,
на задната седалка на моето БМВ?
...
Ако нямах пари, ако нямах кола,
нямаше да ми обърнеш внимание, а?
Затова, че си малко по-симпатична,
ще изпълниш процедурата типична...
Мнението на предвзетата културност и префърцуненост
Наясно съм, че за много хора с "различно" или "изтънчено" възпитание и обноски, навярно за много от префърцунения псевдоелит и псевдоинтелигентни (57) субкултури и общности, за които "културен" твърде често означава лицемерен, мазен, фалшив и пр.(виж (32)). Мишо Шамара или Big Sha е просто поредният простак, "безвкусен" рапър (израз на някакъв прокурор за една скандална песен), "малоумник" и пр. Той обаче е уважавана и обичана личност и е бил слушан от хиляди почитатели, включително от интелигентни хора (в "мерките" на "институционалните" интелектуалци и на скучните елити и псевдоелити), защото е откровен, с простотиите си казва истини и се е издигнал сам.
Като естествен и "натуралистичен" рапър, дошъл от улицата, Шамара се откроява от отгледаните и отрано оядени хип-хоп изпълнители, от които лъха предвзетост и показна наглост, но не се вижда автентична самородна рапърска закалка.
Въпросният нов тип неавтентичен рап или въобще музика или изкуство може би влизат в категорията на т.нар. "комерсиално". В комерсиалния успех, печалбата, разбира се няма лошо сам по себе си. Неодобрителното в случая е лицемерието и израждането на ценности, на които уж се основават, и вечното свеждане до лесна смилаемост, неангажираност и клишета, за да се обидят най-малко хора и да има най-много неангажирани слушатели. Най-големият брой продажби или гледания - по-точно кликания, защото клиповете не се гледат изцяло - се приема автоматично за най-голяма ценност, макар че в много случаи най-популярен значи най-пошъл, безличен и др., и популярността в обществените системи е опорочена от "уврежданията" на социалния статус, влиянието на авторитетите и чуждото мнение, моди и пр. чрез класациите. Виж изследването "Недостатъци на класациите с харесвам/нехаресвам ... " (100) (131)(97)
Т.нар. "политическа коректност", която в известен смисъл е равносилна на творческа безличност и следване на лесен и евтин обществен вкус, а не на личен творчески мотив и импулс. (56)
За предвзетостта, подчинението в социалната йерархия и възпитанието като висша културност на псевдоинтелигенцията виж и (96)(114)
Обезличаването на изкуството и посредствеността на съвременната популярна музика
За да имат максимално "покритие" на публиката и да се харесаш на максимален брой от целевата група, популярните творци в днешно време се обезличават, стават огледала на стереотипите и желанията на най-силните маси. Тревожно е, че тази тенденция изглежда се подклажда и от академичните среди в мениджмънта. Светилото в тази област Питър Дракър "просветлява" мениджърите да правят продукти, които така да пасват на клиента, "че да се продават сами". (130)
В изкуството обаче това означава почти винаги да се подкрепя и прави това, което е разбираемо, допада, задържа вниманието и пр. на интелектуално, духовно, културно, нравствено и пр. най-ограничената част от обществото, което по физиологични причини няма нужда от дълбоки послания или нещо по-сложно. Тази част от обществото е най-многобройна, а в съвременните мерки стойността се определя от броя гледания или броя продажби и единствено тази порочно измерена бройка се приема за обективен критерии и доказателство за качество и стойност. (100)
"Днешното" време не започва от вчера, вероятно е най-малко от епохата на масовото навлизане на телевизията и зараждането на поп-културата. В по-стари времена най-известните и най-великите музиканти са били виртуозите. Днес най-великият музикант е един чичо от Корея - PSY, - защото песента му "Гагнам стайл" беше достатъчно пъстра, шарена и "различна", така че да се завихри в порочните кръгове, обяснение в (100) - вече има не знам си колко милиарда цъкания в Ютюб.
И музиката на "Гумени глави" от златния им период беше "комерсиална", разбира се, но в рапа "виртуозността", талантът е в текста, автентичността, убедителността, искреността на изпълнителя и да имаш какво да кажеш и да знаеш защо го казваш.
*Тази марка автомобил е дотолкова хипертрофирано разпространена, че започва да губи от "гъзарската" си стойност - "на всеки ъгъл има БМВ".
"Аз съм просто едно гадно момче, което понякога прави кофти неща."
Чики на-на, Гумени глави
С кого си лягат дамите в нашето (българско) общество зависи от тях, поне в последните 50-60 години в градовете? Сред мъжете се говори, че "жената избира", защото обикновено има много ухажори, докато тя самата не ухажва никого. И защо й е да го прави? Дали поради това че ухажорите сами идват и не е нужно да си прави труда, дали защото не са заинтересувани; или пък защото по начало приемат себе си за по-важната особа в отношенията, така че не биха допуснали да се "унижават" като поемат инициативата и "някой си помисли, че са лесни", защото след това "ще ги използва"... Самият израз жена да ухажва мъж звучи абсурдно и това е психо-физиологически и социално-исторически обусловено - не без участието на дамите, защото никой не отрича че и те са личности и участват в битието. (Сигурно сте чували баби да се възмущават на днешни момичета, които "преследват момчета, как може!").
Жаргонните изрази "какво седиш като путка" или пък "Путьо Маринкин" означават пасивен и нерешителен мъж. Това положение е закодирано и в обществената норма и очаквания на жената нейните ухажори да й се обаждат.
Много жени, дори и да са заинтересувани, няма да се обадят/да покажат първи на мъжа, когото харесват, те ще му дадат телефонен номер той да им се обади.
Мъжете нямат ухажорки и според мъжкия фолклор, трябва да се утрепят от "работа", за да получат женско внимание - да си говорим после за "дискриминация" и "равни права". (27)(33)(35)(56)(260)
БаровецАлкохол, пари, коли и жени (29) - последните отново са дадени заедно в обслов (34) като "притежания", и жените не само че не са поставени на първо място, а най-малко на трето, дори на четвърто сред ценностите на героя, защото той завършва с признанието, че страстта му е хубавата кола, че е богат и че е баровец. От там нататък автоматично и "мацките" ще са "винаги с него".
В дискотеки, в ресторанти скитам нощ и ден,
пиене, пари и мацки, винаги са с мен.
Припев: Баровец, баровец съм аз.
Баровски ще си живея, всеки ден и час.
Аз започнах далавери, станах бизнесмен,
нямам пречки в живота, господ все е с мен.
Карам хубава кола, това е моята страст.
с марки, долари и злато, баровец съм аз .
Припев: ...
Баровец, баровец съм аз!
...
"Притежанието" на жената или любовника се изразява и чрез "искам да те имам!", "желая те" (да те имам, за да те "обладая" - завладея, "кога ще те имам", "не мога да те имам", "аз искам да те имам, само да те имам, само за мен..." - дует Каризма)
"От Свиленград до Варна е купонът сега,http://vbox7.com/play:05aa2697
с Шамара, Конса и господин Сто Кила,
(...)
Жените, парите, колите обичаме.
Обичаме да шибаме яко жените."
Всички са много гот – красиви, засмени,
имаш ли кинти нямаш никакви проблеми,
когато Левски* те погледне от портрета на парите,
когато си пачкосан харесват те жените.
"Хубаво е лятото да бъдеш на море"
* банкнота от 1000 лв, т.е. преди 1999 г.
Виж { search: "1000 лв банкнота" търсене Банкнота от 1000 лв, емисия 1994 г. }
Какво е разрешено да се казва по телевизията и радиото? Кой определя и защо?
По телевизията е забранено да се казва хуй, путка, да го духаш, майка ти дейба - "за да се възпитават добре децата" (252), но е разрешено в 19-20 ч първокласници с костюми (78), оставали по 30-40 години в първи клас да сричат и с невъзмутимо изражение да обясняват като на други първокласници как майка заклала детето си с кухненски нож, баща изнасилил баба си и пребил дядо си с колана; 19566 души били убити от взрив в Джунгу-Бунгу, провинция Мурунга на остров Дзиндзи-Биндзи, след като изригнал вулкан; как в Шлинги-Минги имало катастрофа на автобус и нямало пострадали български граждани... По телевизията не е забранено да занимават хората с разследвания на убийства и с всякакви ужаси, които да превръщат в "новината на деня"...
Предвзетостта и едностранчивостта на псевдокултурността на контрольорите и "шофьорите" на позволеното в масмедиите
В реда на нещата са и филми, в които се режат глави, съсичат се хора, разстрелват се със стотици - ами то е само на филм, и обикновено убиват "лошите", "те го заслужават".
Според новинари и журналисти "добрата новина не е новина" - смърт, страх, ужас, болка, катастрофи и пр. са най-подходящи за ефир и това е полезно за развитието на младежта.
Според "представителното" общество е "грозно" и "мръсно" да кажеш на някой подлец "да го духа" или да го напсуваш публично - той може дори да те осъди за обида! В същото време не е мръсно да си лицемер и подлизурко, защото последните неща обикновено звучат и изглеждат добре, и гарантират бавно, но сигурно издигане в обществото - "успех в живота" - и показват висока "емоционална интелигентност" и "социални умения"...
Повърхностността в обществото
Много важно в "представителността" в обществото е как изглеждат нещата, а не какви са в действителност. Както казва поговорката "по дрехите посрещат - по ума изпращат". В повечето случаи хората си остават само с дрехите, защото не се задълбочават да разберат какво има под тях - дрехите са им достатъчни за да преценят човека. Или по-скоро това е единственото, което ги интересува или е необходимо да се знае за да функционира обществото с неговите отношения.
Така в повечето поп-субкултури членовете на общностите се разграничават с елементарни знаци в облеклото (78).
Рапър - характерна широка бейзболна шапка с голяма козирка, отпуснати дънки или анцунг тип "все едно се е насрал", кецове, ланци ...
Метъл - черни тениски с надпис на банди, тежки кубинки на краката, дълги коси
Подобни елементарни знаци, вид "облекло" е употребата на определени думи и изрази на емоции. "Тагове". (...)
Едно ферари с цвят червен (1997 г.)Очевидно и недвусмислено иконата и колосът на българския шоубизнес Слави Трифонов, човек с огромен авторитет и армии от почитатели и почитателки, с "човек" има предвид мъж, и то само хетеросексуален мъж*, и още по-потресаващото, под "човек" се разбира... Господ!...
http://www.youtube.com/watch?v=elXx2OO5m1c
Едно ферари с цвят червен.
едно за теб, едно за мен,
това му трябва на човека.
А вътре гадже с бронзов тен.
Не знам за теб, но според мен
това му трябва на човек.
Един милион със цвят зелен
И ново гадже всеки ден!
Не знам за теб, но според мен,
това му трябва на човек!
Слави Трифонов и Куку Бенд
0. Човек == мъж и Господ
1. На първо място е колата.
2. На второ - гадже.
3. На трето - богатство, което заедно с колата ще направи възможна четвъртата ценност:
4. "Ново гадже всеки ден" - "кифли", "мацки", к*ви
Тази количка от ферари по-добре, и е червена - хич не ми е зле!
И за жена не бих те сменил!
И за царските палати не бих те сменил!Със или без съзнателна препратка, посланията на "Родна стряха" и "Жигули" са едни и същи, като това наблюдение всъщност би трябвало да е комплимент за "засегнатата" страна на ищците, защото аналогията е следната:
Опълчване на обществените норми и отстояване на своето
Забележете, че подобно на самоиронията, това също са мъжки черти, които по-трудно се проявяват при жените:
- способността да противоречиш на обществото и да си такъв какъвто си, въпреки него
да оспорваш авторитета на "безспорни" и догматични авторитети и да си "мериш пишката", да се бориш за превъзходство и да търсиш справедливо положение
- да можеш да заявиш открито своето, макар и да не е в съзвучие с "общественоприемливото"
- да правиш това, в което ти вярваш, а не това, което ти кажат, "каквото трябва" според някой "авторитет" (социално по-високо от теб) (175)
Сами по себе си горните наблюдения изясняват защо жените по-трудно приемат подобно мъжко поведение на "неуважение", особено когато не им отърва. Това обяснява и защо момичетата са толкова податливи на фантазни внушения от несъществуващо обществено мнение. По-конкретно въздействието на усъвършенствания образ на женското тяло в изкуството (6.1), в който се търси причина за анорексията и булимията, понеже той ги бил карал да си мислят, че "всички трябва да изглеждат така".
Песен за бирата
(...)
Не искам нищо в този ден,
да спре покоят сътворен
от светла биричка една
и бяла яхта край брега.
Обичам бира ледена.
Обичам я, но не една.
За нищо, нищо на света
не я заменям за жена. (2)
(...)
На острова пред мен зелен
ми маха маце с хубав тен.
Какво ли иска тя сега,
сама на края на света?
(...)
Проблемът само е това, че
бирата ми е една. И аз не мога
да сменя студена бира за жена.
Радо Шишарката
Според обичаните от мъжете песни, съответно според популярната мъжка култура, жената не само че е сравнявана именно с кола и бира, а и недвусмислено и твърдо е поставена след колата и след бирата, дори и ако колата е от най-долнопробна марка, а жената е маце, гадже, "малко по-симпатична" и пр. (6) - дори и ако е представител на по-добрите женски образци. Следователно по-обикновените жени са поставени още по-долу в тази класация - там където вероятно се е намирала и ищцата.
Защо мъжете толкова обичат автомобилите си?
- Защото обичат да управляват, да са господари и да става това, което искат.
- Защото им дава чувство за свобода и ги прави независими.
- Защото обичат техниката.
Ой тигре, тигре, имаш ли пари? Имаш ли пари - хубави жени? Западни коли?
Ой тигре, тигре, нямаш ли пари? Нямаш ли пари? Стари бабички. Стари жигули.
Хайде, борци. Дайте ми пари! Дайте ми пари, западни коли.
http://vbox7.com/play:6d227716
Към 10/11/2013: 142900 гледания
"Безчувствените" мъже поети, композитори, рок музиканти и пр.
Относно стереотипа за "безчувствените" мъже.
Поезията е противоречива сфера в това отношение - жените по правило четат и "употребяват" повече поезия, но в същото време на пръв поглед изглежда, че мъжете произвеждат повече стойностна поезия и много повече мъже се приемат или са признати за "велики поети" и са разглеждали значими явления, отколкото жени. Казвам това без да съм направил подробно изследване, но като погледна само българската поезия, се сещам само за четири големи имена - Дора Габе, Елисавета Багряна, Леда Милева и Петя Дубарова(16). Ако мъжете бяха "безчувствени", трябваше да е обратното - почти да няма поети мъже.
Разбира се, сигурно ще се намерят феминистки да разправят как мъжете потискали жените и не им давали да пишат стихове, но това би било смехотворен аргумент, тъй като от литературните жанрове именно стиховете изискват най-малко вложения на внимание и време, може да се пишат между другото и тайно, не е толкова трудоемко като да напишеш роман; предвид че жените са потребители на поезия и тяхната чувствителност е призната в обществото, че повечето учители по литература са жени и пр., те имат значим дял в това кой поет е признат и какво отношение се създава към него. Освен това, по исторически причини всички значими и известни днес български поети са от края на XIX век насам, когато в България на училище са ходили и момичета, и момчета и пр. Съдейки поне по свидетелства като "Под Игото", не е имало полова дискриминация на момичетата. (62)
За други страни с изключително културно влияние в света като например Великобритания, също ми се струва несериозно да се твърди, че мъжете са монополизирали конкретно поезията, литературата и изкуството с чиста "груба сила", поне що се отнася до последните 200 години и до аристократичните среди - а те са били тези, които са имали нужната подготовка и възможности, за да се занимават с такива дела. Кралица става Виктория, Мери Шели написва Франкенщайн, а лейди Ада Лъвлейс, която е провъзгласена за "първия програмист" (11) се е сработвала отлично с математика и изобретател Чарлз Бабидж.
Парадокс: Мъжете минават за безчувствени, асоциални или груби във феминистки клишета - защото не изпадат под влияние на естроген и прогестерон, и са по-малко податливи на окситоцин, - но приетите за най-велики поети са мъже, които пишат любовни стихове за жени, и "романтиката" е измислени от мъже за жени.
"Какво му трябва на човек"? - от женски пол.Нека да се върнем към конкретния казус за недоволството на ищците, че "жените са поставени на равно с кола и с бира"* [с автомобил].
Определено самобитните творци показват, че и жените биха включили "нова кола".
"Жената", ако е представена като обобщен образ, и ако ние обобщим в отговор на грешното обобщение на ищците, както в горепосочената реклама на "Каменица", така и в рекламите на "Загорка" от 2001 г. и 2013 г. - и в безброй други реклами - всъщност e представени в по-добра и по-привлекателна светлина, отколкото е в действителност, и по този начин наистина се прави "неетична реклама", но неетична реклама в полза на жените и в ущърб на мъжете, защото се дава "невярна и подвеждаща информация" за "качествата на продукта". (6)Разбира се, в някои сюжети героите трябва да са карикатурни загубеняци, обикновени, невзрачни и пр., за да предадат друго съобщение. Например "и ти можеш да го направиш, нищо че си "балуш", ето виж другите като теб го могат, ти си един от нас, не си сам". Или пък за да постави потенциалния клиент в ситуация, в която да чувства превъзходство - "да не съм по-прост от този шапшал, че да не си купя Джиникс аутомат!".
Тук със сигурност ще срещна отпор от разпенили се феминистки, заради употребата на "продукт", затова пояснявам:
1. Самите ищци виждат себе си като "продукт", защото въобще им минава на ум, че някой си мислил, че ги приравнява "до бира и кола" в смисъла на продукти, които се купуват и пр.
2. Всичко, което се търси или се предлага, което "има стойност", има "недостиг" от него и хората са готови "да платят" нещо и се показва в реклами, в контекста на този труд може спокойно да се разглежда като "продукт" или като "притурка", "промоция" към главния продукт, средство чрез което се цели да се накара "клиент" да извърши някакво действие на "плащане".Една странична вметка, "плащането" може да бъде с всякакъв "ценен", оскъден ресурс, включително с вниманието и личното ни време, както се прави в различните "безплатни" услуги, които го поглъщат - безплатна телевизия с циклични 5-6 минутни "промивки на мозъка" с реклами, безплатни сайтове, безплатни компютърни игри и пр. Както се казва в крилатата фраза от маркетинга:
Ако продуктът е безплатен - ти си продуктът (67)
Въпреки, че ищците сами се приравняват към продукт в търговски смисъл (ние не казваме нещо, което те самите не са намекнали), това не е "полово дискриминационно" и защото мъжете също са "продукт", когато в реклами се показват привлекателни, стегнати, известни мъже подкрепящи дадена марка или изделие и пр.. По същия начин както с жените, не всички мъже са такива, каквито ги дават в рекламите, особено положителните образи. Например в реклами за шампоани обикновено показват мъже с коса гъста като четка и с женски тип скалп, от който не е паднал нито един косъм.
Мъжете в опредлен тип реклами също са примамки за жените, макар че при тях този трик работи не толкова директно. Физическата красота на един мъж не е достатъчно силен фактор, макар че облеклото, да си "добре облечен", може би е (70). Красиви жени често ходят с мъже с непривлекателна външност, с грозни мъже, привлечени са от други качества. Жените ценят социалния статус и известността на партньора повече отколкото мъжете. Женитба на богат мъж за бедна жена, която е красива няма да изненада никого, но женитба на красив беден мъж за богата жена се среща много по-рядко. Виж (68).
3.2.1 въобще няма нужда от жена
3.2.2 въобще няма нужда от "мила жена" (някои не са мили, но те също трябва да са желани)
3.2.3 не заслужава [мила] жена, "защото е прасе"
В това жената да носи бирата на мъжа, защото той я е помолил, или защото така ще му направи удоволствие, е здравословно взаимодействие между двама души и изобразява жената като грижовна, което не е унизително, а е комплимент (44).Ако госпожицата ищца желае, нека се сменят - тя да легне под колата да я поправя, пък мъжът да си пие биричка и да си бичи айляк. Няма проблем да се разходи да й донесе и на нея - за да не пие сам, и да й прави компания докато тя се цапа с моторно масло. Нали според ищците човекът (включително жените) нямал нужда от нова кола - следователно някой ще трябва да ремонтира старата таратайка всяка седмица, и за да има равноправие на половeте или повече уважение към жените - нека дамата да я оправя.
Положението на мъжа, поставен в ролята да поправя колата и да се грижи за коли, и че мъжът пие повече бира, също не би трябвало да обижда никого - това е реалността.
Не си спомням някога да съм виждал на живо жена да лежи под колата си и да я оправя. Нито една! Преди години колега беше пуснал клип с девойка, която сменяше гума на кола заради загубен бас. (118) Видеото стана сензация - вероятно почти никой никога не е виждал подобна гледка. Не познавам и жена, която да роптае, че мъжете й пречат сама да си оправя колата...
Изискана привлекателна жена, може би около 30-те, облечена като за вечеря, със снежнобял ефирен воал долива масло на колата, но не щеш ли се оцапва...
Стереотипът за сексуално насилие над жени - запазената марка на българското представително кино
За съжаление обаче е обща тенденция изкуството да се прави безлично и неангажирано, "за да не обиди някого" и пр., и всъщност по този начин то се вкарва в коловози на господстващите стереотипи и става заето с това да задоволява елементарните шаблони, които са водещи в обществото или се налагат от тези "лица и задници", които са най-обидчиви и подават искове.
Един от тези стереотипи е и за "мъжете прасета", насилници, които са груби, безчувствени, бият жените и се гаврят с тях. Да не говорим, че сексуалното насилие от мъж към жена е отвратителна запазена марка на много български филми, част от извратената естетика и пърбобитен драматургичен похват - да се шокира и отврати зрителят и по този начин да се ангажира.
Веднага ми идват на ум "Козият рог" - "най-великият български филм за всички времена", според клишето за него, "Изпепеляване" ли, кой беше, "Маймуни през зимата", "Стъклената река" (в по ново време); някаква според мен глупост за някакви военни; Къде ли не. Поне според много на брой "общественозначими", "признати", "официални" образци от българското кино изглежда, че според съответните български "официални", "големи", "професионални" режисьори, ако няма сексуално насилие, поне опит за изнасилване, и не се покаже някой мъж изверг, то не става филм.
Аз съм никой в обществото в момента, никой от целевата група няма да ме чуе засега, но бих запитал - кой им е дал книжки на тия "професионалисти"? Няма ли кой да бие два шамара и на комисиите - кой ги е образовал, че това е естетично. Как може да са утвърждавали и насърчавали подобни извращения да се ползват за евтин "драматизъм" и да се запечатват като "културни" символи - "мъжете са изнасилвачи".
Да не говорим за поучителните сценарии и насилени реплики, безкрайните клишета, драматургията и театрална актьорска игра - така нареченото рецитиране на репликите - на неподходящо място - киното. Телевизионните ни сериали са част от това кино, в някои от тях сценарият е умопомрачително плосък и неадекватността на израженията на актьорите или репликите са шокиращи. Популярни са герои без живот и динамика и режисьорите не предразполагат актьорите да се вживяват, а ги оставят да позират и да си слагат замразени комиксови маски (129). Това не е беда само в българското кино*. За съжаление световното кино страда от подобни недъзи. (97)
Бих си позволил да препоръчам на българските "аристократи" в киното да си водят бележки от най-добрите им турски колеги, които владеят разликата между кино и театър, между плоски и дълбоки герои; какво е драматургия и как да играеш с детайла, така че да създадеш усещане за реалност, а не за сценичен фалш или елементарен скандал. Актьорите им се вживяват в образите и играят така сякаш наистина преживяват, а не носят маски (207)**.
* Ще разгледам по-подробно и обосновано тези въпроси в следващите части.
** Въпреки че изкуството в тази форма е изчерпано и всеки добър и достатъчно дълъг или разнообразен филм или сериал обхваща всички съществени външно представяни теми относно човешките отношения, емоции, изрази на лицето, поведение и пр. в рамките на този формат, допустимата драматургична сложност, тематика и пр. Човешките емоции нямат кой знае колко неща за показване или особена сложност(170.2); в театъра те отдавна са изиграни във всевъзможни варианти. Поради това и най-интересната тема или герои се изчерпват, доскучават и започват да изглеждат насилени. (186)
Бих попитал ищците - трябва ли мъжете, които не са такива и смятат, че това ги обижда, да подават иск в СЕМ или в МЕМ срещу такава "държавна политика" (киното се е финансирало и се финансира основно от държавата), поддържана от официалните "кино експерти", които имат наглостта да определят кое е "културно" и кое е "общественозначимо" като дават своята владишка благословия за сценарии, теми и начин за разказване според извратената им театрално-поучителна естетика.(78)
Тази пропаганда стига и по-далеч, не е само в българските филми - американските също показват мъжете като серийни убийци, изнасилвачи, "бройкаджии" и осъждани затова; престъпници, затворници, злосторници. Това отговаря на статистическата действителност (повече мъже престъпници), но както се споменава в (74.1) престъпленията и извращенията в телевизията са представени като много по-чести, отколкото са в действителност.
Приемливостта на курвенските номера в обществото
Сещам се само за два ярки филма, в които е показано сексуално насилие от жена към мъж: "Първичен инстинкт" и (71), където шефка съди за изнасилване служител, след като го принуждава да прави секс с нея, а той се опитва да й откаже.
Споменавайки горното, веднага си навличам феминистки подигравки - "какъв мъж си". Един от стереотипите в обществото е, че мъж не може да бъде изнасилен или да му се упражнява сексуален тормоз, затова е много трудно да се пусне такъв филм. "Няма да звучи убедително".
Също така съблазняването, заблуждаването, манипулирането, вкарването на мъже като "само приятели" и размотаването докато си изберат някой от всичките "резерви" и пр. с цел единствено вдигане на собственото самочувствие и възползването от някого, т.нар. "курвенски номера" или "курвенски фасон" (72) - те не се приемат за сексуален тормоз и за насилие, въпреки че уж е известно, че мъжете са много по-сексуални, и жените се възмущават от количеството мъжки полов нагон (53).
Правейки "курвенски номера" и разигравайки мъжете, жените всъщност на практика извършват сексуален тормоз, а жените обичат да им вдигат самочувствието от разстояние. За жените е нормално високомерно да не си вдигат телефона, да дават противоречиви сигнали с които да водят своите "поклонници" за носа (в този случай обикновено не е един), вместо да кажат една дума - "не" или "не искам". Сексуалната фрустрация заради женските номера и разбитите сърца на неопитните наивни момчета, паднали жертва на съблазняващи девойки - те не се приемат за "сексуален" тормоз, което всъщност произхожда от полов - обусловен от пола, а не от "полов акт". "Sexual" идва от английски, а във "великия лингвистчен шедьовър" английски език (134) "секс" означава и "пол", и "полов акт" - от там "sexual" може да е едновременно "свързан с пола" (като първични полови белези, мъж, жена; присъщ на представител на пола), така и "сексуален" - свързан с полов акт. (135)
От друга страна, в съвременните общества, "умопобъркани" от феминистки брътвежи, например в САЩ, както е посочено от Владимир Буковски в (56), ако направиш комплимент на жена - нещо положително, - и едва ли не ако я погледнеш или подсвирнеш - по нейна преценка "похотливо" - или я поканиш да пиете по нещо насаме, тя може да те съди за сексуален тормоз!
Къде по-точно виждате "равенство", уважаема "госпожо съдия", дами и господа съдебни заседатели?
Ако има "сексуален тормоз", което значи полово противопоставяне, той е двустранен, винаги го е имало, и винаги всяка страна се е борила за своята изгода по начина, който й се отдава (176).
Мъжът "трябва да приема като мъж" женските номера, т.е. да го приема в реда на нещата. Така и става - няма закони, които да наказват жени затова, че дават противоречиви сигнали, че виждат че някой е влюбен в тях, но го оставят да се унижава и "да се досети" - т.е. да се откаже сам (157)(170). На тях им прави удоволствие, че са ухажвани и имат един обожател в повече. Мъжете го приемат като даденост - такава е психиката на жените.
Мъжете и жените не са и не могат да бъдат еднакви в начина по който възприемат обществените отношения и света. Жените са "мъже с генетично увреждане" (липсва им един уникален хромозом - Y, половият X е повторен), а мъжете са "мутирали жени" - имат всички хромозоми като жените, но и още един, което пречи на развитието им като жена и коригира съответните "бъгове" в поведението и мисленето.
Смяна на позициите и гледните точки в рекламата
Представете си, ако рекламата беше обратна. Пиячът на бира беше жената - и тя беше привлекателна и се казваше:
Какво му трябва на човек (жена)? Нова кола, мил мъж - който да я оправя, жената - и една добра бира!
Дали някой мъж би се оплакал да оправя привлекателна жена? Рекламата щеше да предизвика усмивки, защото е абсурдна и защото е реклама. Това не е "божия заповед" и не би трябвало да се приема така.
Ако в рекламата пък беше показана непривлекателна жена, мъжът е вързан на каишка и др. такива, това сигурно щеше да се приеме за "скандално" и да събуди дискусии, но и така пак щеше да е смешна. Кой мъж би си взел такава жена по собствено желание, освен ако това не му харесва? Хората "си правят ташак".
Към 2001 г. първата частна национална ефирна телевизия "БТВ" излъчва едва от година?, преди това е имало две програми + някои регионални, "Руската" - ОРТ и някоя-друга кабеларки от рода на "Нова Телевизия", "7 дни", "Евроком", МСАТ и др. по-малки.По-скоро обаче малкото телевизии са по-малко съществената причина, отколкото податливостта на жените от омаята и мощта на авторитети.
Кабелната телевизия се разпространява, но не са ми известни данни за броя хора с кабелна телевизия, със сигурност са били по-малко от днес - в моето семейство например нямахме. А сред тези, които имаха кабелна, нямаше много преведени канали, а малко хора са говорили езиците от тях, и тези канали не са им влияели. (Будните деца учеха английски от "Cartoon Network", но не и възрастните.)
Защо жените се увличат повече от зодии, хороскопи, магове и врачки и защо повече им вярват?
Защото са по-лековерни? Защото са по-загадъчни, а мъжете "нямат интуиция"?
Според мен - в съзвучие с общите им психични особености, - защото искат някой висшестоящ да им казва какви са. На тях повече им допадат такива фигури, отколкото на мъжете; и допускам, че защото "чувстват" повече неща, които не могат да си обяснят; не разбират собствената си мотивация и промени на настроенията и желанията, не схващат логиката и причинно-следствените връзки и заради това че те не разбират, стигат до извода, че е необяснимо, че има свръх-естествени сили и пр. И тъй като по-малко разбират случващото се и го виждат като "тайнствено", критерият им е по-нисък и позволява на шарлатани да ги баламосват.
Бащата, шефът, учителят, професора, костюмирания, а може и някой палячо с карнавални дрехи и пъстри парцали за фон, пред който има стъклена топка - всичко това създава авторитет, илюзия за "висша сила" и по-висш социален статус. Вероятно те имат опит от собствената си непостоянност и неувереност - това че "не знаят какво искат" (виж по-нататък) и че имат хормонален цикъл. Последният периодично предизвика бурни промени в предпочитанията им към мъже (20), настроенията, светогледа пр. всеки месец, затова за тях изглежда по-естествено да има някаква "тайнствена" сила извън техен и извън човешки контрол, която го предизвиква.
Подозирам, че в горниото, заедно с по-високата чувствителност към окситоцин са източници на по-голямата вяра на жените в "тайнствеността" и "свръхестественото", "Тайната", "вибрациите на Вселената", "положителните флуиди" и тем подобни.(108)(115)(125) Всички те се доказват с "вяра" - всъщност с авторитетна фигура, на която се кланят, защото те все пак не вярват на всичко. Трябва да има някаква личност, книга, "световноизвестен екстрасенс", "световен бестселър", да се излъчва по телевизия и пр. Авторитетът - висшето положение в обществото - може да докаже и обоснове и най-голямата небивалица.
* Бъдете предпазливи. Ако не внимавате в службата, може да пострадате. Има възможност за успех, ако сте търпеливи. Използвайте своите шансове."
* Не започвайте нови начинания. Пазете се от завистници в службата. Възможни са проблеми в личния живот - приемете ги спокойно. Предстои подобрение на здравето.
И т.н.
Обикновено всички зодии имат 5 или 6 звезди от 6 възможни във всичко, като възможните текстове са комбинирани и разпределени - единият път едните ще имат "проблеми в службата", другият път ще има "възможност за успешни начинания" и пр. Циклично се въртят едни и същи "предсказания".
За мъжете това са бабини деветини, на които гледат с присмех, защото по своята плоска семантична структура казват общи препоръки и какво "може да се случи, но може и да не се случи" и са просто разместени късове текст.
За жените, които вярват или четат "информативно" обаче това е мнение на авторитет, висша сила...Психологическите тестове - Какъв сте? Как се чувствате? Добър приятел ли сте? Как да познаете дали наистина ви обича?
Популярни са в женските издания или в рубрики за жени и са сродни с хороскопите.
Това са кратките, в някои случаи по-обемисти психологически тестове, които повече жените си разменят и взимат насериозно, отколкото мъжете.
- "Добра любовница ли сте"
- "Той обича ви ли истински"
- "Имате ли чувство за хумор"
- "Разберете кое е най-важно за вас: парите, секса или семейството"
- "Имате ли доверие на хората" и пр.
Самото съществуване на подобни тестове означава, че жените сами си задават въпроса:
Имам ли емоционална и социална интелигентност?
И като го попълнят сами отговарят:
Не!
Тестът ще им отговори какво ТЕ чувстват и какво искат...
Защо някой трябва да ти казва какъв си въз основа на кратък въпросник с няколко полуслучайно или прозрачно подбрани въпроса, които свеждат всички възможности до а-б-в, да/не?
Ти не се ли познаваш по-добре, не знаеш ли всички подробности от живота си с всички оттенъци и причини и собствени мотиви?
Според вярващите - не, не се познаваш.
Защото има "подсъзнателни сили", които само чичо доктор може да разкрие - вестникът, сайта; онзи австрийският психолог с брадата - и само те могат да ги тълкуват благодарения на техните заклинания, защото само те имат квалификация и право.
В някои случаи въпросниците от този тип са очевидни ("ако повечето ви отговори са "а", то... сте... ако б... ) и дори и от един или няколко въпроса може да прозрете цялата плоска схема дали сте "страстен", "срамежлив" и пр. - според новата методология на изтъкнатия швейцарски психолог Майер Хиндербрук от Щрьох, Долен Вюрстенберг.
Приемането на тези психологически тестове като достоверни е абсурдно и заради това, че те са поставени и се решават абстрактно - в реалността в конкретна ситуация от една страна не се знае как би реагирал човек, особено ако става въпрос за изключителни, опасни, рискови, конкурентни и др. случаи. От друга страна, реакцията зависи от всички подробности в емоционалното състояние, хормоналния баланс, конкретните други участници, физическото разположение на предметите и хората наоколо и пр. (171), като тогава причината за поведението ви ще е ясна и ще зависи именно от тези подробности; тогава ще живеете в ситуацията, а няма да седите и да мислите "а-б-в", как ли искат да ме изпързалят и пр.
Един подобен абстрактен текст:
Мивката тече, имате пране на терасата и завалява дъжд; едновременно с това се звъни на вратата, звъни телефона и бебето ревва. Отговорете без да се замисляте, кое ще свършите първо?
Според това "ще разберете дали за вас на първо място са парите, детето, семейството, приятелите..."
Например в реална ситуация, приоритетите биха били много по-обясними за вас самия:
бебето капризно ли е? болно ли е? спяло ли е? на каква възраст е? ако сте очаквали че ще ревне, няма да ви притесни чакате ли някого да дойде? кой? важно ли е? дъждът силен ли е? колко силен? очаквали ли сте го? в реалноста съвсем неочаквани дъждове няма преди колко време сте оставили дрехите - ако е било преди малко е все тая че ще се намокрят толкова ли са важни тези дрехи, нямате ли други; важно ли е, че ще се намокрят малко? ако е лято - няма значение мивката силно ли тече? има ли съдове в нея? запушена ли е? какво е разстоянието до вратата? има ли прозорец, тераса, може ли да се покажете? колко може да чака човекът? за колко време бихте свършили всяко от тези неща? къде се намирате - бебето до вас ли е, виждате ли го; за колко време ще стигнете до съответните места
И т.н.
Абстрактният отговор би се основал на съвсем други неща, човек би се замислил за някакви "тайнствени" уловки и пр., може да се опита да хитрува за да получи по-висок резултат и пр.
Дали "поставяте на първо място семейството, парите..." също е въпрос, който може да е твърде общ: колко пари? Положителното и отрицателното също може да не са ясни като бял ден.
Защо хората приемат такива тестове на сериозно?
Всъщност едва ли някой ги приема чак толкова насериозно, но са по-популярни в издания за жени и са пример за това как общи приказки, изречени от авторитетен източник могат да придобият значение за личността по-голямо отколкото собственият ти здрав разум и самопознание и увереност. Виж също (57.2).
"Сега какво? Връщаш се от работа, цял ден си блъскала, носиш пари в къщи, колкото носи и мъжът ти, а той от вратата още и те псува. (...) Чувала съм, че в Канада жените получават скоростен развод за 3 дни, ако съпругът им ги обиди. Дано законодателството ни се оправи, защото ако имахме такива закони, моето дело нямаше да се води", разсъждава бизнесдамата." (в-к Сега, 2001 г.)
Ако тези феминистки мъжкарани приемат, че жените по природа "би трябвало" да са мъжкарани и трябва да бъдат такива, следва че жените от рекламите и които не се обиждат са някакъв "друг вид". Тези мъжкарани не би трябвало да се обиждат от определения, които очевидно не са насочени към тях като целева група.
Ироничен е фактът, че феминистките мъжкарани едва ли не се борят за правото си да бъдат... мъже, бунтувайки се, че тяхната женственост е "накърнена" с факта, че мъжете се отнасят по различен начин с тях и ги приемат за различни - не за мъже, а за жени...
Текст |
Изпълнител или автор
|
Забележка
|
Година
|
Ти си красива, наистина!
Красива си, о-о-о-о, ...
|
Джеймс Блънт
| ||
Прекрасна си тази вечер. |
Ерик Клептън | ||
Ти си удивителна такава каквато си... Толкова си красива и ти го казвам всеки ден. ...
|
Бруно Марс
|
You're amazing, just the way you are...
|
2011
|
Ти си най-добра от всички, първа в този град!
Ти си най-красива, мила, ти си уникат!
|
Тони Стораро
|
2009
| |
Ти не знаеш, че си красива...
|
One Direction
|
2011
| |
Като вятър красива се носиш, по-красива от белите нощи. Аз без теб не мога, аз без теб съм никой, животът е само един миг, този миг е твой.
|
Графа
|
2011
| |
Не мога без теб, върни се ти. Не мога без теб, във моите дни. ... Едничка надежда във моя живот...
|
Дует Шик
| ||
Без щастие мога, без тебе не мога.
|
Миро | ||
Не мога да живея без теб! Няма да преживея раздялата.
|
Badfinger, „Can't live”, популярна като кавър на Марая Кери | ||
Скъпа, обичам те, и винаги ще те обичам. Никога няма да се разделим.
|
Елвис Пресли
|
Love me tender
|
1955
и по-ранен оригинал |
О, скъпа, скъпа, скъпа, обичам те, да, наистина! (...)
Втора глава: казваш й, че никога, никога, ама никога няма да се разделите!
|
The Monotones |
1958
| |
О-у-о-а-а-а-а-ъ-хоу... Скъпа, скъпа, скъпа – оу... (х100) Ти ме обичаш, ние никога, никога, ама никога няма да се разделим! (...) Ще ти купя каквото искаш, ще ти купя пръстен. |
Джъстин Бийбър |
2010
|
|
Цял живот аз твой оставам, па макар и просяк. (...) Ти си моето имане, ти ми взе душата. Мой ангел си и моя мъка...
|
Сашо Роман
| ||
Сто кила ракия давам, само да те притежавам! Ще ти купим лека кола, стига да не одиш гола!
|
Тодор Колев
| ||
Пари давам, злато давам, сребро давам – топче да видя!
|
Тутурутка? | ||
Цвете от Луната ти, ако желаеш, ще откъсна аз за теб.
|
БТР
| ||
Mного те обичам, винаги след теб ще тичам.
|
Фолк | ||
Душата ми гори. Аз ще чакам, все за теб ще пея. Все за теб, богиньо моя...
|
Максим | Края на 90-те?, нач. на 2000-те? | |
Тя беше само на 17 – знаеш какво имам предвид. Изглеждаше невероятно! Като ме погледна, осъзнах че отдавна бях влюбен в нея.
Когато я видях там... Когато тя ме погледна ...
|
Битълс
|
1963
| |
Ти си само осми клас, знаеш секси се държиш...
|
Константин
|
?
| |
Елена, Елена, ... ти си много красива, но много малка за любов. Само теб обичам аз.
|
Амет, Наско Ментата, стара градска
|
Елена, елена
| |
Когато се усмихваш, и аз се усмихвам.
Твоите устни са моята слабост.
|
Джъстин Бийбър | 2010
| |
Ти си толкова секси парче, и все към теб ме влече ли влече, да вкуся твоите устни поне, но искам повече, знаеш го много добре.
|
Борис Дали
|
2013
| |
И пред всички давам клетва, ти си най-красива мила, ти си уникат!
|
Тони Стораро
|
2009
| |
О-у-о-а-а-а-а-ъ-хоу... Скъпа, скъпа, скъпа – оу... (х100)
Ти ме обичаш, ние никога, ама никога няма да се разделим!
|
Джъстин Бийбър
|
20??
| |
Ще те чакам цял живот и един ден отгоре. Ако се нуждаеш от мен, ще дойда при теб и от хиляди километри!
|
Джъстин Бийбър
|
20??
| |
Скъпа, обичам те, и винаги ще те обичам. Никога няма да се разделим.
|
Елвис Пресли
|
~1955-6? (оригиналът е по-стар)
|
Стига заеми, стига везни!
Искам обич, искам обич за обич!
Аз на заем не съм те прегръщал и на заем не съм те мечтал.Героят е деликатен, надява се, но в същото време е и рязък и "удря по масата". Той не е отчаян, макар че съзнава, че любимата може да не дойде. Това е мъжко, мъжествено поведение в подобни любовни отношения.
Всяка ласка под брой да ми връщаш - мен ми стига, че нещо съм дал
Колкото е по-успешен в обладаването на жените е един мъж, толкова по-малко ги уважава и по-грубо и лошо се държи с тях. Това е една от причините за патриархата - "ужасяващият тормоз" над жените. Те самите са причината за него.Не спазваш ли горните прости правила, в 99% от случаите ставаш „просто приятел“ (виж още за смисловото объркване на "приятел"), или както е популярно днес от сайтовете за размяна на смешки и простотии: „френдзоннат“ (англ. Friend zone, зона приятели) и глаголът „френдзонвам“. Тази "страховита" черна дупка между краката на жените, в която влезеш ли веднъж, в почти всички случаи няма излизане и тя води далече, далече от другата, желана "черна дупка" - може да са няколко, според предпочитанията. Виж (26).
Пета точка - ясно. Втора точка има известна вероятност, но само в началото. Еднополовите групирания се получават отрано и момичетата имат повече опит в общуването с други момичета, както и обратно - момчетата в началото имат по-малък опит с общуване с момичета и близки отношения с тях, и не са наясно какво да очакват.
1. Момичетата всъщност нямат по-висока емоционална и социална интелигентност от момчетата - те наистина не разбират, че са се погаврили с момчето.
2. Момичетата не разбират как се чувстват конкретно момчетата - тяхната "емоционална интелигентност" работи правилно само с жени.
3. Момичетата отлично са разбирали цялата ситуация - и своите липсващи чувства, и чувствата на момчето, но не са прекратили неловката ситуация, защото са се наслаждавали на вниманието.
4. Момичетата не знаят какви са собствените им чувства, защото в началото нямат такива. (133)
5. Момичетата и жените по-трудно влизат в пряка конфронтация и се изразяват и действат пряко, заради по-голямата пасивност на женската психика.
6. Понятието за емоционална интелигентност е зле дефинирано и включва двуличността и лицемерието. (19)
Лицемерието е правопропорционално на представителността и положението в обществото
Колкото по-високо в представителната обществена стълбица е някой, в общия случай е толкова по-лицемерен, както е лицемерна и двулична цялата висша представителност. Тя затова е и "представителност", защото е нещо, което трябва да изглежда "официално"(154) и "добро", не е необходимо да бъде такова по същество, защото "по дрехите посрещат" и обикновено до там спират, а нейната работа е да омайва хората, които така и така са най-лесно податливи на повърхностните външни ефекти - демонстрации на социален статус, корони, лъскави коли, титли, "квалификации", аристократични права и пр.
Дипломацията е такава - поддържането на привидно добри отношения с всички, официалните протоколи с цялата им позьорщина и ритуален фалш, "спазването на добрия тон" независимо от всичко и с кого; и политиката въобще с вечните неизпълнени и неизпълними обещания към народа "суверен" - на когото му е ясно така, както и на костюмираните клоуни начело на управлението - че "суверенът" е суверен само на хартията във философските трактати от преди 250 години, и че "господарите" просто играят театъра, в който трябва да се каже "представителното" за това как имало демокрация, волята на народа, светлото бъдеще и пр(141)
Растящата високопоставеност и представителност са свързани с растяща общественост - "социалност", затова и твърде социалните мъже започват да стават "женствени" в това отношение.
По-"социален" почти сигурно прави човека по-двуличен и лицемерен, за да може да се разбира с повече и по-разнородни индивиди, да не влиза в открити личностни притовоборства, да запазва "добрия" тон и пр. Ако не го умее, ще се срине в цялата лицемерна представителна обществена постройка, защото ще "наруши добрия тон", ще каже нещо на криво на шефа и пр. и пр.
Поетична посредственост и безидейност
Високата повтаряемост на възхваляващите фрази е показател и за:
бездарност или безидейност на текстописците незапознатост с другите песни и с това, че текстовете им са същите ниски изисквания на публиката спрямо поетичното качество ограничени интереси на текстописците и публиката
Всъщност всичко горно донякъде е предизвикано от друг мощен фактор:
изчерпаност на съдържанието на жанра
Според мен изкуството в сегашната си форма е изчерпано по същество не само в този жанр. Киното в популярния си строго линеен, едномедиен (само видео и звук) и едноекранен формат също е зациклило, може би от десетилетия, ако не и повече (зависи от нивото на абстрактност на анализа). Визуалните ефекти са най-новото, но след като вече може да се визуализира абсолютно всичко, нововъведенията във филмови термини в крайния резултат са само количествени, а не качествени - по-висока резолюция, по-сложни и реалистични графични модели. Когато тези ефекти са фотореалистични и с "достатъчно" висока резолюция обаче, няма място за развитие в това измерение на възприятието, има само по-голямо усещане за моментна "реалност". (84)
Драматургично и сюжетно, популярното успешно кино нарочно е посредствено и елементарно, за да впечатли, "засмуче" вниманието с евтини трикове и да задоволи най-масовата публика, защото масата дава печалбата.
Претъпкано с клишета, поучителни брътвежи, плоски герои, взривове и преувеличени звукови ефекти, според мен масовото кино върви назад.Възприеманият социален статус прави баналното, показано в кино и телевизионните филми, да изглежда специално
Вземете кой да е филм* и разгледайте безпристрастно отделни кадри от него:
- млада руса жена чете нещо в близък план
- жена върви по улица - вижда се в гръб покрай високи сгради
- жена в кухнята до хладилника
- жена поставя връзки лук в тенджера
- жена говори с мъж
- мъж сяда в кола
- колата потегля
Ще видите, че сами по себе си те са скучни и безсмислени. Горното обаче може да бъде класифицирано като "прекрасно", "красиво" и пр. ако в началото на филма се каже, че е "Холивудски" ("филм от САЩ"), "спечелил 5 Оскара и 6 Златни мечки", в него участва "световноизвестната актриса Вирджиния Бомбинсън", за която може и да не сте чували, затова трябва да се каже какъв е социалният й статус от някого, на когото имате доверие - телевизионният глас, или пък да я видите изтипосана на голям афиш пред киното; в реклама по телевизията, в предаване "за известните и звездите" и пр.
Ако абсолютно същите неща се видят без социалния статус, оголени от внушения и освободени от хипнозата на екрана, те са най-обикновени и скучни ежедневни случки**. Виж (49.1)(74)(100)(262.3) и по-горе.
* Горните обобщени кадри със свръхниска резолюция са от "Дневникът на Бриджит Джоунс". Повечето от кадрите биха се отнесли и до много други филми. ** Обективната красота на актьорите (фотогеничност), осветление, композиция на кадъра, колорит и пр. разбира се също повишават оценката на кадъра спрямо живота по принцип в естетически смисъл, затова и се предпочитат такива актьори. В отделни кадри обаче може да не успяват - когато се вижда най-обикновена улица, кола, кухня, не се вижда лицето и пр. Щом го дават обаче, "значи е важно".
Изчерпаността при поп-песните е още по-лесно предизвикана и обусловена от:
Краткостта и простотата на формата Тематиката Стремежът да се докоснат емоционално максимален брой хора, което води до баналност Ограничените познавателни способности на масовата публика
Трагично е и че широката публика от слушатели не може да забележи, да разбере или да усети като нещо лошо изчерпаността на жанра.
- Какво е изчерпано? Това е новата песен на Джангарамира, на Перелозита, на Рингакалитринда. Новият албум с новите 12 песни на новите 52 изпълнители....
Само дето в тия "нови" албуми няма нищо ново по същество, нито в музикално отношение, нито в текстово. Обложката може да е "нова" (да, ако ги наложиш 1:1 с някоя друга, няма да съвпаднат буквално), или точният момент в който изпълнителят изрича "ти си най-красива", "ще те обичам вечно", "не мога без теб", "невероятно е", "искам с теб да ида в рая" и всичките там краен и при това малък и обозрим брой от клишета, думи и изрази, маркиращи принадлежността на дадена песен към този или някой друг вече изчерпан жанр.
Играеш ли по правилата, ще загубиш играта!
Играеш ли по правилата, ще загубиш играта!
Балъците изхвърлят през вратата.
Понякога си най-добър, като те шибнат със сатър.
Блестиш като пикня на чадър.
Котел ври във главата ми и казва „ти си луд!“
Така щастлив съм, че ще зарева!
„Ташак“ си прави с теб, приятелю, сега света.
Не знаех, че си бил забавен тип!
Играеш ли по правилата, губиш играта...
Прецакан си, внимавай - пази главата.
Правиш каквото ти кажат.
Гушкаш всеки по етажа.
Целуваш гъзовете и паважа.
Нанасяй тежки рани.
Хапи ръката дето храни.
Стани и ти безочлив калпазанин!
Котел ври във главата ми и казва „ти си луд!“
Така щастлив съм, че ще зарева!
„Ташак“ си прави с теб, приятелю, сега света.
Не знаех, че си бил забавен тип!
Играеш ли по правилата, губиш играта...
Прецакан си, внимавай - пази главата.
Играеш ли по правилата, ще загубиш играта...
Прецакан си, внимавай - пази главата.
Превод: авторът, 9/2013 г.
Слушай български кавър на вокалната част (142)
1. by AYB Oct 21, 2003
Означава, че никога няма да правиш секс през живота си, ако не се отнасяш с жените като с боклуци.
Пример: „Възпитаният мъж с добри обноски, който се отнасяше с жените като с кралски особи, осъзна твърде късно, че добрите момчета не правят секс.
„[Имануел] Кант е бил любезен компаньон. „По отношение на дамите той показва галантност, достойна за възрастен баща. По всяка вероятност, той никога не е докосвал жена. Навярно става дума за продължило през целия му живот сексуално въздържание.“
„Гении, лудост и слава – философи и мислители“, с. 142, по Херцберг 1926 г (24).
buy nice guys finish last mugs & shirts, by AYB Oct 21, 2003 add a video ? Random Word
2. nice guys finish last Share on twitter
Share on facebook
Share on more 503 up, 195 down
Идеята, че ако си мил с момиче, правиш й комплименти, казваш й колко е невероятно всеки ден и наистина искрено й показваш колко невероятна е всеки ден, никога няма да я накараш да те обикне. Тъжно е, но е повече от истина в повечето случаи. Знаеш, че си в това положение, когато обичаш някое момиче и винаги си до нея, когато има нужда от теб, а тя винаги залита по измекяри и отрепки, които изневеряват на всяка, с която излизат, и се отнася с жените като с парцали. Истината обаче е, че няма нищо сбъркано у вас - тя губи.
Защо добрите момчета винаги завършват на последно място? Защото поставят приятелката си на първо.
Колин: Хей, братле, защо тя не иска да излиза с теб, а вместо това движи с някакъв шибаняк, който никога не й обръща внимание!?
Кайл: Не знам, просто доказателство, че който играе по правилата не печели играта.
Има една драматична разлика: момчето в реалния живот може наистина да обича дамата, на която прави тези признания, и то наистина рискува да се унижи и да бъде наранено, за разлика от певеца, който пее безлично на хиляди и милиони жени и няма чувства към нито една от тях, а тези същите жени се "влюбват" в него и умират да се докоснат до него.
Отговор:
Другата разлика е в показания, съответно възприетия от зрителките социален статус на субекта, което се подсилва от мястото, от където идва посланието (телевизия, сцена, кино), и от това че образът на субекта* се намира в центъра на вниманието на още много други хора, и се вижда че те публично изразяват положителни реакции и интерес.
Очевидно образът на субекта* е нещо повече от останалите мъже, защото го дават на „големия екран“ (а тях не), по телевизията, „гледана от милиони“ и пр. И всъщност "специалното" не е изпълнителят, а високият му социален статус..
* Често хората бъркат образите с оригинал.
Забележете, че "поп-идолите" говорят на жените като сексуално безобидни братя и бащи (91), често изглеждат като момчета, а не като мъже, и са поклонници, а не любовници.
От друга страна, певецът пее за милиони жени, и знае че държейки се по този сексуално неагресивен начин от сцена може да ги омае, и въпреки че момичетата и жените виждат, че песента е изпята за милиони жени, за всички жени в света, всяка от тях поотделно го възприема сякаш е изпято за нея самата, трогва я, "докосва сърцето й", и тя дори си вярва, че видите ли, изпълнителят е причина за това, и тя се влюбва в него, боготвори го и пр.
В други случаи "фенката" би се нацупила на приятеля си дори и само да го види да поглежда задника на друга жена на улицата, дори ако си каже две думи с бившата или ако се усмихне на някоя красива продавачка. Поп-идолите пеят на милиони безимени и безлични "жертви" и свалят милиони, в днешно време десетки и стотици милиони, с един удар, но жените приемат това за романтично.
Както изглежда, "жертвите" не разбират и нямат идея, че се влюбват във възприетия от тях социален статус на своя "любим", неговото превъзходство и величие, - и в собствената поласканост, - а не в неговата личност и музикални и пр. качества. Самата "личност" на класическия тип момичешки-женски поп-идоли като Джъстин Бийбър донякъде липсва - тя е заличена, за да пасне на жанра. Пеенето на клишета и фрази, които се въртят откакто свят светува не могат да създадат собствена физиономия, това е поредният "поп-идол", "певец" с тези и тези характеристики.
Не на последно място, разликата в социалния статус - и финансов, и като популярност - прави любовта между "жертвата" и "поп-идола" невъзможна - в най-добрия случай те биха могли да бъдат само авантюра за една вечер. Въпреки това, фенките вярват, че обичат тези идоли и това е "романтично", т.е. "красиво", "прекрасно" и разбира се неадекватното определение: "уникално".
Ако момче в реалния живот направи абсолютно същите признания, в общия случай ще бъде погледнато презрително или ще получи присмех, гледка на завъртащ се дамски задник, звук на затварящ се телефон или липса на отговор или блокиране във фейсбук и пр.
* Виж за "Комплекса на Електра" и бащината фигура (91)
Видят ли халка: веднага налитат. А буташ ли [бебешка] количка: свършен си! (273.1)Забележете, че във филм героят, който е скаран или разделен с жена си, по-скоро би си свалил халката, за да не се вижда, че е женен, защото ако има халка - жените уж биха го отбягвали. Мнозинството филми от поп-културата са уроци по лицемерие и лекции по фалшива представителност на плоски безлични герои, не по-различна от тази в мнозинството от песните на поп-идолите.
1.
Ж: На голф ли отиваш?! [Любопитен тон]
М: Да..! [Иска да каже "Очевидно, да...", носи си стиковете на гърба]
М: Това е вторият път ТАЗИ седмица?! [Възмутена]
М: Но ти каза, че няма проблем да ида?
Ж: Да. НЯМА проблем. Няма НИКАКЪВ проблем. [Злобна физиономия, сърдито, обръща му гръб и излиза от кадър.]
2.
М: Скъпа, може ли да ида да пия чай с приятелите? [Спокоен.]
Ж: Чудесно. Ако искаш да правиш ТОВА. [Злобна интонация, не го гледа право в очите а леко в страни, и докато говори се извърта и говори в гръб]
Менслаторът отговаря - "не отивай, остани вкъщи!"
М: Сега като помислих - предпочитам да остана с теб и да те гледам как работиш на лаптопа.
Ж: О, колко си мил!
(...)
Мъж се обажда на жената, тя звучи разстроена. Мъжът я пита:
"Скъпа, всичко наред ли е, звучиш ми разстроена?"
Жената отговаря: "Не. Защо трябва да бъда разстроена?!" - затръшва телефонната слушалка.
Менслаторът отговаря - "забравил си да й честитиш годишнината, тъпанар такъв!"
Група приятели мъже изпращат един от тях с псувни и подигравки. Няма никакъв физически контакт.
- Чао, педал!
- Довиждане, шибаняк!
- Не искам да те виждам повече! Ха-ха!
След като си е заминал вече, приятелите му обсъждат помежду си:
- Пешо е много свестен пич!
- Да, пичага е.
Група приятелки изпращат една от тях. Прегръщат се.
- Чао, скъпа!
- Ще ни липсваш, слънце!
- Обичам те, мила, до скоро!
Когато тя вече не ги чува и вижда, физиономиите им бързо стават злобни и те продължават:
- Мими е много тъпа, само клюкари хората зад гърба!
- И аз я не я харесвам.
- Едва я понасям!
Забележете, че момчетата в комикса се правят на лоши и привидно са груби, а са добри и мили. От друга страна момичетата се правят на добри, а са лоши. Обществото и политическата коректност подкрепят повече второто - уж "за да не се нараняват чувствата" на онези, които лицемерите всъщност ненавиждат.Двуличието, противоречието между различни съобщителни канали, според мен е "това" нещо, което мъжете "не разбират". (47) А "разбират" всъщност не означава познавателния процес, да узнаеш как работи нещо, да предвиждаш поведението им и пр., а другия смисъл - да се съгласиш; да си в съгласие; да приемеш или да направиш това, което ти е казал или иска от теб другия: "разбирателство". Мъжете не приемат и не се съгласяват с противоречията в съобщенията на жените, защото изглеждат двулични и подли. Така се оставят "вратички". Хем си казал нещо, хем си намекнал другото - "да си разбрал намека, тъпанар".
1. Феминистки: Чекиджия, комплексар, мухльо! Имаш комплекс за малоценност, който избиваш като изливаш злобата си по жените, всъщност просто си неуверен, некадърник, задръстеняк, за нищо не ставаш, нямаш социални умения, загорял, дрън-дрън-дрън!
2. „Човек (мъж) иска само да прави секс. Това е движещият мотив, най-главната цел! Ако не е задоволен, той свръхкомпенсира като е способен на невиждани подвизи" - разбирай, защото е незадоволен сексуално. С други думи, ако беше задоволен сексуално, той щеше да е посредствен както останалите, което е здравословното състояние на човек. Сексуалната незадоволеност му дава сила.
Не ми дреме** Виж обаче за "Комплекса на Електра" (91)
Ти си бил голям умник?!**
Не ми дреме особено...
** That don't impress me much, буквално "не ме впечатлява особено" Буквално "rocket scientist" - ракетен инженер, това е израз за някой, който се занимава със сложна професия
Двете страни на социалността и принудителната самота на най-интелигентните
Човек може да е сам, защото не намира подходяща компания и защото за него са по-ценни неща, които обществото не цени и няма достатъчно ум да разбере (177).
Самото поведение на "загубеняците" интелектуалци, "зубъри", "nerds", "geeks" показва, че за тях по-важни са други неща. И тези "други неща" често са абсолютно недостижими за обществото, което ги обижда, нарича ги "смотаняци", "асоциални", дори и "тъпи". Ако някой в даден момент в дадено общество в дадена ситуация предпочита интелектуални занимания и самотата, пред това да бъде сред определени хора, на обществото често е по-лесно да заключи, че човек е "социопат" или "аутист", отколкото да осъзнае, че то самото може би не е достатъчно "социално" за да прави компания на въпросните "асоциални" самотници.Обществото, "масовата интелигентност", или по-скоро "представителните мнения" и клишираните психологически шарлатанологии приемат, че едва ли не сексът и "връзката" е единственото висше благо от което може да се получава удоволствие, поради това че въпросното общество не може да си представи и разбере нищо друго, освен като някаква ексцентрична странност на ненормални хора.
Хората по принцип не съзнават, че "социалността" има две страни и я виждат по-често само от страната на повечето хора и тълпата. Ако някой "не може да се впише в колектива" - той е виновен, защото "няма социални умения", "няма емоционална интелигентност" и пр. Е, добре, ами тоя колектив, който се състои от повече хора, всички с висока емоционална и социална интелигентност и умения, като виждат че въпросният човек не може да се впише, защо той не поеме инициативата и не намери начин да приобщи самотника?
Нали те са повече, имат 1000 пъти повече сили, ум, начини (уж) и опит относно как да бъдат "социални", как да предразполагат, как да съблазняват - тогава защо те не действат? И ако обществото се проваля в "социализацията", или пък направо е апатично, незаинтересовано, неразбиращо и пасивно, то не се ли показва именно то самото като "социално некадърно" и непритежаващо "социална/емоционална и пр. интелигентност", а не самотният индивид, за когото се предполага, че е по-слаб, неуверен и пр., защото той е един, а срещу него стои тълпа? (43)
В социализацията, в която участват две страни, не може ли качествата и особеностите на колектива, обществото, тълпата да имат дял в това дали индивидът ще се приобщи или не? Или трябва всеки индивид като безлична и безропотна овца да се слее със съответното общество, просто защото "така трябва" и защото така са направили всички преди него, независимо от нравствените, интелектуалните и всякакви качества на въпросното "висше благо" - обществото.
На обществото му убягва, че самотата не е лудост, а принуда. Обществото, в широк смисъл, изгонва и е изгонвало някои от брилянтните си умове, къде с лъжливите си добродетели и фалшиви социални йерархии, къде защото не може да ги разбере или оцени, по-скоро ги игнорира или в най-добрия случай не може да им предложи адекватна компания.
Твърде интелигентните хора бягат твърде бързо и умовете им летят като орли, а от рано се сблъскват с обществените образователни системи, които са тесни сковани кафези, създадени като за обучение на говорещи папагали. Твърде интелигентните не искат да тичат сами, но не искат и да се влачат с групата, за да останат с "колектива".
По-"глупавият" не може да разбере по-умния, дори и да се напъва, а обикновено не се и опитва, а под силата на технологиите мнозинството от хората всъщност стават все по-повърхностни и оглупяват, а културните пропасти с по-умните и търсещи личности се увеличават. (74) По-умният и задълбочен може да бъде принуден от мнозинството да се държи като по-повърхностен, да се вкара в нормите му и да скрие това което има вповече, но обратното е невъзможно. Колкото и да иска, по-умният не може да налее акъл у другите. (98)
Сексът, "социализацията", връзката са "базова" и конкретна привлекателна емоция и поведение, лесни източници на естествена дрога, достъпни и разбираема от всички, и особено обсебващи за жените. "Умниците" не са имунизирани от тези емоции, но познават и други удоволствия, които са недостъпни и неизвестни за "простосмъртните", това прави поведението, асоциалността и мотивацията им да изглеждат "странни". (98)
Според мен важното обаче е какво точно ще върши този човек и колко добре. Tова очевидно не зависи само от чисто емоционалното психологическо състояние на човек, характера, нито само от това дали е "сексуално незадоволен" и еди-какво си незадоволен, а също от много други фактори, обобщени в:Допълнителен тласък в посока на заклеймяване на "свръхкомпенсацията" (и грешното й класифициране) е податливостта на хората, които не разбират дадени неща и области, да преценяват разбирането и качествата на другите не по същността на съответната тема, а по второстепенни, привличащи вниманието и разбираеми за тях външни "общественозначими" знаци. Ако носиш дадена униформа, пагон, титла, значи си еди-какъв си. Ако не носиш - значи не си.какво може в момента какво би могъл да научи (наклонности, таланти) какви възможности има да прави кои от тези неща (условия) какви трудности трябва да преодолее, за да извърши всяко конкретно нещо, при какви условия, доколко "пасва" на другите, доколко е склонен или способен да се "адаптира" към това или онова и т.н. във времето.
Успехът също е величина, която зависи както от дефиницията и от общоприетия смисъл и ценности - който често е различен за "обикновените" успели хора спрямо ценностите на тези, които минават за "свръхкомпенсиращи".
Това което за обикновен и неталантлив в дадена област човек е нещо невъзможно, изключително сложно и трудно, интересно или впечатляващо, за талантлив или гениален човек може да е очевидно, обикновено, скучно, посредствено и дори елементарно. Всеки човек обаче смята, че неговата мярка е меродавна, независимо от мярката на неговия ум и от мултидисциплинарната и интердисциплинарната му слепота (87).
Както гласи мисъл на Артур Шопенхауер (98) за разликата между обикновените хора, талантливите и гениалните, не съм сигурен дали и той не препращаше към някого другиго като автор или съавтор. Тя гласи приблизително:Талантът прилича на стрелец, който улучва цел, недостижима за другите; геният - на стрелец, който улучва цел, която другите не могат дори да видят.
Затова те узнават за нея само опосредствувано и дори тази вест те приемат само на доверие.
- Ако пишеш значително по-бързо от другия (напр. 400-500 знака/мин вместо 100 или 60/мин).
- Ако можеш да си задържиш вниманието и да напишеш по-дълги съобщения и изречения.
- Ако имаш умения да се изрязяваш ясно, отчетливо, обосновано.
- Ако имаш по-голям обем работна памет, което автоматично предполага да си по-умен (99) и можеш да пишеш по-дълги и смислени изречения.
- Ако имаш какво да кажеш.
- Ако имаш отношение към това, за което говориш и те интересува каква е истината по въпроса, а не отбиваш номера и не говориш от лицемерие.
- Ако имаш аргументи.
- Ако говориш "прекалено сложно" - с повече от две думи.
- Ако препращаш към конкретни и точни доказателства и примери в защита на твоята теза, в отговор на обиди и неверни или повърхностни твърдения.
- Ако пишеш съобщения, които са по-дълги от 5 думи.
- Ако можеш да докажеш това, което говориш.
- Ако събеседникът ти се изразява снизходително, надменно, все едно "много разбира", и те обижда, и ти му отговориш подобаващо, защитиш се с аргументи, покажеш, че твърдението му не е вярно и го затапиш - но твоето съобщение е "прекалено дълго", "само думи" и пр.
- Ако критикуваш с аргументи, особено ако имаш силни аргументи и се обосноваваш.
- И пр.
- "имаш яко комплекси"
- "ima6 qko komplexi"
- "избиваш си комплексите"
- "иди да си избиваш комплексите другаде"
- "съобщения по-дълги от два реда не се четат" (във фейсбук, т.е. 30-40 знака)
- "това не е по темата"
Жените демонстрират омразата си към "незрели" мъж. Ако не знаят възрастта (или не си направят труда да разберат) понякога оправдават неспособността да оборят аргументите и публикациите с определения, изразяващи вярата в тяхното мнимо възрастово по-високо положение, или пък че заради това са по-образовани - "какво знаеш ти, кой си ти"
- "ти си дечко"
- "пишлегар"
Т.е. според много хора от "обществото", "нормалният", "здравият" човек, този "без комплекси" има следните характеристики:
- Няма отношение към нещата, за които говори.
- Не е заинтересован, въпреки че първоначално уж изразява заинтересованост.
- Говори по някаква тема просто ей така - за да си прави гаргара на устата, темата всъщност не го засяга отвъд споменаването й като етикет, или в съвсем тесни конкретни детайли.
- Безкритичен е - "за мъртвите или добро, или нищо", или критиката е кратка и елементарна.
- Пасивен е и няма собствена позиция, освен такава, която се изразява с няколко думи и по същество е безлична, или го приобщава към някоя група на еди-какви си.
- Не може да си задържи вниманието върху нещо по-дълго от едно изречение от няколко думи.
- Това, което казва, е най-много от 5-6 думи, обикновено по-малко - "Яко", (Y), "Харесвам" - едно натискане с мишката на палец нагоре. Виж (100)(101)
- Няма аргументи.
- След като първо демонстрира интелектуално превъзходство, което след това е развенчано и унизено с аргументи от другия, при липсата на аргументи и възможности да защити позицията си обвинява другия, че "говори прекалено много", "това са само думи", "той е комплексар", "това не е по темата" и пр.
- Пише с 1 символ на две секунди и вярва, че и другите са като него - изразяването за него е мъчна тежка работа, но се има за повече от другия, затова не може да признае, че съперникът му е по-бърз, по-задълбочен, има повече аргументи и пр.
- Често не знае къде се слагат препинателни знаци.
- Понякога пише на шльокавица.
- Не може да прочете и разбере статия и довод, по-сложен от няколко изречения.
- И въпреки всички горни свои слабости, смята че е по-"висш" от другия, защото другият "ima qko komplexi"
Как може „ЧЕКИДЖИЯ“ да е обидна дума, „чекия“ да е нещо „лошо“ и унизително, когато търсенето на сексуален партньор представлява търсене на човешко същество, което да бъде използвано за биене на чекии - хващаш неговото или нейното тяло и с него си "начесваш“ оная работа, или й/му хващаш главата, или тя сама идва и с нея си начешваш онази работа.
Да, двама го правят и "чесалото" мърда! - би добавил авторът.
"The love and trust it promotes are not toward the world in general, just toward a person’s in-group. Oxytocin turns out to be the hormone of the clan, not of universal brotherhood. Psychologists trying to specify its role have now concluded it is the agent of ethnocentrism"
"Любовта и доверието, за които той допринася, не са към света въобще, а само към групата към която принадлежиш. Изглежда, че окситоцинът е хормонът на клана, а не на универсалното братство между хората. Психолози, които се опитват да уточнят ролята му са стигнали до извода, че той е агентът на етноцентризма."
Oбществото, като система, организация, абстрактна сила всячески се опитва да потисне индивида като го прави зависим от себе си и от обществената оценка. То се опитва да дресира отделните личности да вярват, че стойностното е само това, което обществото одобрява, и че единственото благо е "социализирано" като една от функциите е да управлява индивидите в желаното от него русло..
Свързано явление е т.нар. "алтруизиран егоизъм", за който обърнах внимание още през 2002 г. в (103) - внушението на обществото към "алтруизъм", принудата към индивида да бъде "алтруист", може да се види като колективен егоизъм от страна на индвидите в тази общност и като по-силна форма на егоизъм, отколкото "обикновения".
Жените са много по-податливи на тази дресировка, тя им е като вродена, вероятно заради по-голямата им чувствителност към окситоцин (108). Според статия от производител на окситоцинови спрейове (108) при жените се отделя окситоцин, дори когато говорят - за разлика от мъжете, и женските полови хормони подсилват действието на хормона, докато мъжкият полов хормон тестостерон го потиска. Малко количество окситоцин се отделяло и при движението на очите, което ако жените имат по-голямата чувствителност към окситоцин вероятно е свързана с повечето търсене на погледи от страна на жените и отдаване на по-голямо значение на погледите (повече "чувстват"); или пък по-високото ниво на окситоцин при жените ги кара да търсят зрителен контакт, защото това е първичната форма на общуване, привличане на вниманието и е източник на нов окситоцин. Търсенето на поглед е вид търсене на одобрение от обществото - родителя (107), началника, любовника. Виж и (126).
Не случайно едно от клишетата за речите на победителките от конкурси за красота е, че ще се борят за световен мир, любов и пр. - не че е лоша цел, просто е това, което въпросната дама смята, че се очаква от нея да изрече. Тя казва това, "което трябва", неангажирано, безлично - или няма никакво собствено по-особено цветно мнение и кауза, или "очакванията на обществото я притиската" (карат мозъка й да отделя окситоцин и др.); или пък ако има особени интереси ги потиска, защото смята, че няма друга възможност и за нея важното е да се хареса на "публиката" - обществото, което ръкопляска или освирква.
В същото време в еволюцията на Вселената индивидите на разума - мислещите същества като човека, и технологиите, които по същество се сливат с човека - с развитието си се стремят към независимост и все по-голямо съсредоточаване на по-всеобхватни и по-съвършени качества и възможности във все по-съсредоточена по-малка обвивка, която се вмества във все по-малко пространство, и която не се нуждае от външния свят, за да върши това, за което преди е имала нужда от по-голяма околност от времето и пространството и е била по-зависима. (103)(104)
"Подвселените" в смисъла им в (103)(104) се стремят да могат да бъдат "затворени вселени" - да могат да предвиждат и причиняват собственото си бъдеще с все по-висока разделителна способност на възприятието и управлението независимо от външния свят. Сблъсъкът между обществото и човека е сблъсък за власт между две различни вселени/управляващи устройства. Виж (103)(104), моите понятия са родствени с понятието Воля на Шопенхауер (98), като изглежда е свързано и с понятието "Воля за власт" на Ницше (106). В моята философия то е по-общо - всяко управляващо-причиняващо въображаемо устройство се стреми към власт и към подчиняване на подвселените (други управляващи устройства с по-малка власт) - и това се простира както от силите, които обусляват най-прости физически явления, така и в държавите, божиите и държавните закони, технологиите и пр., подобно на Волята при Шопенхауер.
Бих разгледал произхода на заклеймяването на "самозадоволяването" и на индивида и в по-малко абстрактна и по-ясна историческа светлина:Християнската църква и властта върху сексуалността
Църквата, особено в Западна Европа, която е била част от държавата, е искала да има монополна позиция над секса, тъй като той е една от най-силните емоции, най-желан e, "рециклира се" бързо и може да се "произвежда" в големи количества за кратко време, съответно има висока стойност и високо търсене. С него се "произвеждат" и нови "клиенти"... (113)
Жадната за власт институция налага неоспорими "божии закони" и правила, твърдейки, че идват от най-могъщия владетел на Вселената и така обосновавайки се до края на Вечността. Тя определя кой кога как защо и по колко може да консумира от това благо* в тази своеобразна сексуална икономика.
Под контрола на тогавашната църква са попаднали, разбира се, и всякаквите други духовни и обществени блага, които са били достъпни по онова време (113).
Фантасмагориите за ослепяването при онаниране, за изсъхването на ръцете, и особено наказанията за "прелюбодейците" във всичките им форми и пр. - които в някои общества все още се изпълняват в безумните си извращения на убийство с камъни, - всичко това вероятно произлиза от едно бобено зърно смисъл - борба срещу нежелана бременност и майки на деца без бащи - и от планината от лайна в главите на жадни за власт средновековни високопоставени изверги (109), които, забележете, са имали "социални умения" предвид че са се издигнали до положение, в което са имали власт да измъчват, убиват и тормозят хората - "грешниците", сиреч тези, които не се подчиняват на "божиите закони" - т.е. тези, които те, властимащите, са заявили, че трябва да се спазват.
Стремежът на тези изверги да подчиняват хората, индвидите, и да става това което те искат, подкрепен с оръжията, армиите и ресурсите които са имали, ето това в крайна сметка е вкарало и задържало в обществото безброй тъпоумщини, включително нефункционалните сексуални табута и "морал".
Сравни - в древна Гърция с "варварските" й богове и обичаи, сред "разврат" и "социален упадък" - гейове, лесбийки, вакханалии, е имало разцвет на науката, философията и културата, за който "благочестивата" Европа си спомня след хилядолетен мрак на извращения над личността и диктатура на тоталитарни малоумници. Тази хилядолетна обществена катастрофа тръгва от закони и обществени порядки, които са измислени и по-страшното - наложени насила - от прекалено алчни за власт и прекалено жестоки същества, които са се представяли за борещи се за "общественото благо", а всъщност са се борили единствено за своето - за утвърждаване на статуквото, в което те са били на върха на пирамидата. Имали са твърде голямо начално конкурентно предимство спрямо всякакви други сили, които са се опитвали да им се противопоставят, и са налагали закони, които са им позволявали да ликвидират всяка форма на съмнение в "божията" им власт. И така - хиляда-две хиляди загубени години, и още няколко века (до края на 19-ти век) в които конкретно католицизмът е имал пряко влияние върху мисленето и работата на учени в целия свят. При малко повече късмет, Леонардо, Декарт, Галилей, Паскал, Робърт Хук, Нютон и Лайбниц можеше да се родят 1000-1500 години по-рано, а към днешна дата човечеството да се намира в следващо еволюционно стъпало и да пътува към други звездни системи.
Господарят и робът
Зараждането и съществуването на тези първобитни водачи, конкретни и абстрактни, в системи, които самоподдържат статуквото си с насилие и със забрана на всяко оспорване на своя авторитет, и така за напредък, им осигурява дълговременно вкаменено господство. "Член първи" от собствената "конституция" като с надървен мъжки жезъл е забождала и гарантирала несваляемостта на тези, които властват в момента. От "да нямаш други богове, освен мене", до изгарянето на клада на "еретиците", избиването на цели родове на потенциални съперници, обесването и гилотинирането на политическите противници, "БКП е единствената партия", или незаконността да оспорваш "съществуващия обществен ред" (109).
Забележете, че всяка държава е "незаконна" според държавата, съществувала преди нея на същата територия, или бившите владетели, и никой не пита жителите на дадена държава съгласни ли са или не с това или онова. Държавата е "обществен договор", само дето гражданите не са го подписвали - просто са им опрели 100000 дула в челото, подложили са ги на десетина години дресировка в училище, а до неотдавна - и още известно време в казармата.
Кои са отделните личности, че да ги питат? Те са колкото "лица", толкова и "задници" - "пушечно месо", когато има война.
Ами демокрацията? "Свободата, братството, равенството" и др. подобни. Пряката демокрация и референдум? Ако 51% или 66% решат нещо, това не значи че те имат "изконно право" да наложат на другите 34% нещо, което те не искат, само защото са повече на брой. Справедливостта в това мнозинството да взима решения не е обоснована от друго, освен от потенциалната сила на по-големия брой хора, особено когато става въпрос например за... ръкопашен бой.
Всяко "законно" деяние и всеки закон тръгва очевидно от това че някой, който може да наложи даден закон/мярка, го налага/изпълнява. От там произтича и неговата "справедливост". Изпълнява се това, което властникът е решил и могъл да наложи. Правдата и наказанието тръгват от по-силния, от по-"висшестоящия", който в началото е по-силният и затова е "висшестоящ". Наказанието в основата си е за това, че подчиненият нарушава заповед, която по-силният към този момент и в тази ситуация е задал - дори библейският "първороден грях" с цялата си абсурдност е илюстрация точно на това - той учи на безпрекословно подчинение на господаря - щом той ти е казал нещо, трябва да го изпълняваш и да не задаваш въпроси. Всяко нарушение на авторитета на господаря ще бъде наказано.
Родителите на децата са по-едри, по-високи, по-силни, от там човек учи, че "висшестоящият", който гледа отвисоко е авторитет и по-могъщ. (107)
Справедливо ли е обаче по-силният в момента и по-силният в някакъв по-деструктивен смисъл, по-агресивният и пр. да е по-силен, по-влиятелен въобще и това състояние на нещата има ли друго основание освен силата? Това е въпросът на "роба" и "низшия", на който "висшият" в социалното си положение винаги ще отговори с "да". "Бой се от Бога, почитай царя" (109)
В прелюбоденията, в частност мастурбирането или "извънбрачния секс" (освен ако не се родят деца, които да бъдат захвърлени и пр.) "лошо" не е същността на самото действие, то предизвиква удоволствие и може да не засяга другите. "Грешката", както при всички религиозни "провинения", които по-съвременният начин на живот е отрекъл на практика, е в нарушаването на заповед на висшестоящ и оспорването на авторитета на началника, защото то започва да клати неговия трон и може да покаже и на другите роби, че законите са условни.
В човешките общества, началниците обикновено са такива, които смятат, че властта им е безспорна и непоклатима, и на нисшестоящия в момента се пречи по всякакъв начин да заеме позицията на началника, дори и очевидно да има по-добри съществени качества за съответната длъжност.
И отново в по-общ смисъл:
Отношението Господар-Роб е водещо в обществото от робовладелския строй до днес, с промени във външната форма и в разновидностите на проявление. Обществото, или господарят, се стремят да пречат на роба, индивида, да може да съществува самостоятелно, независимо от господаря си.
Виж и за произхода на "FUCK"(105).
Мъжът в добро настроение и в силна позиция не възхвалява никоя конкретна жена лично, а жените в множествено число. Силният мъж възхвалява и търси женското и женствеността, а не отделна личност.
Подобно на момичетата и девойките почитателки на поп-идоли, които се влюбват в социалния им статус, а не в личността.
Някои от положителните мъжки образи в добро настроение гледат с чувство за хумор: "сто кила ракия давам (...) ще ти купя лека кола, само да не ходиш гола" (Т. Колев) - тази комична пиянска песен, както и песните на Гумени глави, рекламата на "Тико" и "Едно ферари..." се отнасят за жените материалистки. В пиянската песен се вижда предпочитанието на алкохола пред жените (трън за ищците) - жената струва само 100 кила ракия - и в същото време опасението на героя, че изгората му е "златотърсачка" и ако не й купи кола, тя ще продава тялото си ("ще ходи гола"), за да й купи някой друг - подобно на рекламата на "Тико"...
Шопската салата - Радо Шишарката(* мн. число - мацки, не една)
Обичам шопската салата,
ракия ледена да пия,
вълните морски да ме галят
и руси мацки покрай мен.
Тарикат голям съм брат ми,
имам купища пари.
Чакам лятото горещо
за да ходя на море.
С руса кака там на плажа, (...)
Курви сбогом - Радо Шишарката..
Връщам се от бара, (...)
Курви сбогом! Няма вече джипове,
джетове,няма компаньонки,барове...
(...) ... в родната казарма?
Таралеж - ЛъкиОтново има асоциация с автомобили - "давам много газ". {7} "Златна ябълка" представя ценността на жената, а "зрели круши" създава връзка или с пищните форми, или с популярното понятие от филмите за възрастни "MILF" (милф) - или на български "леля".
Златна ябълке...
Като таралеж бодлив съм
Гуш-муш еж-еж-беж.
Все се ежа да порежа теб, златна ябълке. {1}
Нека да те бодна само миг поне. {2}
(...)
Че с бодила реже ежа знай.
(...)
Бързо се предай.
Как искам да те набода и после да те отнеса. {4}
Да има уши гуши еж и беж - най-готино е да си таралеж! {5}
(...)
Зрели круши най-обичам аз. {6} Давам много газ. {7}
Сочна си и много вкусна в този миг.
(...)
Плейбой барове - Никсън*
Малък съм аз, изгарям от страст,
какички голи да гледам аз.
и другаде:
Готина си руса пичка, бързо вдигаш ти поличка
Нова кола, мила жена?Какво му е трябвало на човек = мъж? според ... истинската мъжка поп**-култура в края на 90-те?
Курназ момче - Руси Русев, Ваньо Вълечев (1997 г.)Тя защитава тезата, че не е необходимо да си богат, да имаш ферари и харем с жени, за да си щастлив, и утвърждава оптимистично отношение към света с гордо вдигната глава, независимо от случващото се.
(...) И не сядам в баровско ферари.
И не са ми 100 жени мерака,
нито пък зелените долари.
Винаги до мене върви едно страхотно гадже.
...
Защото тя е 100% жена която ще рече, че се е влюбила във мен.
Защото съм курназ момче.
...
Не бих се учудил, ако тази песен също е била повлияна и е донякъде отговор на "Едно ферари с цвят червен".Възможно е и вероятно модата по тези ферарита да има и друг източник, повишена популярност на Формула I в онези години?
Казваше ли й, че е единствена?
Забележете: "казваше" ли й.
Не "вярваше ли, че" или "мислеше ли, че" или "чувстваше ли, че".
Въпреки че въпросът на песента е "Обичал ли си жена" и чувствата би следвало да се подразбират; и въпреки че знаем, че "жените обичат с ушите", което отчасти би трябвало да "смекчава обстоятелствата", героят на песента откровено говори за важността на външната повърхностна страна на нещата: важно е какво впечатление си създал и какво си накарал другите да си мислят че чувстваш, а не какъв си бил и какво ти реално си чувствал. Виж контрапункта в (14).
Често секс-символите според жените са отъждествявани на "гейове" или "женчовци" от хетеросексуалните мъже (особено минали тийнейджърска възраст) заради стила им.
Селската баня...
Ох, баня, ох, кеф, ша ти го изтъркат за някой лев...
Ето я кметицата, сапунисва цицата...
Ето го и кмета, сапунисва чепа!
или
Банана
Ох, банана, ах банана!
Кеф ми стана, щом го хвана.
Банана, банана е хубав и голям.
Но как да го хвана и как да го ям?
Дюнер кючек
Дюнера, дюнера леле майко дюнера! Щом го стиснеш дава ти коз, тайната е в белия сос.
Има малки, големи и средни, само някой отгоре му да не седнИ много е важно тука месото, като в покера братко асото.
...?
Касетофони, масет'фони, тонколони, монколони
герапфу, герапфу!
Ще ти купя мила пастичка, ти си ми мила сладичка.
Само да те гепна, Радке, дънките шти цепна! Опса, опса!
...
Готина си руса пичка,
бързо вдигаш ти поличка.
Ако дойда аз при тебе,
ще извадиш ти късмета.
* Според някои от по-консвервативните анализатори в този списък вероятно влизат много от другите песни, за които писах по-горе.
Лей-ле-лелелей, лей-лелелей!...възпяти още преди 20-тина години от "Контрол" в знаменитата:
Подобно на незабравимите Аметови:
гъци-гъци-бей
тр-так, тр-так
гуши-гуши-бей
или класическите:
опс-а! опс-а!
Леле, како, цигара-магара-тактика...
Каобашно, евала тадашно!
Оф-оф-оф-оф-оф... он-он-он-он...
Оф-оф-оф-оф-оф... ей!
Представата на предвзетата част от поп музикантите не съвпада с реалността и по отношение на значимостта им в обществото. Уж "поп" значи "популярна", а всъщност тя не е толкова приета от народа. "Популярна" е по-скоро определен музикален стил, отколкото разпространение. По времето на зрелия социализъм "чалгата" и други стилове музика са били насилствено потискани и вариантите на възможния господстващ стил "популярна" - естрадна, рок - музика са били изкуствено ограничавани и вкарани в рамки по институционални пътища на авторитети.
"Приятелят ти трябва да ти казва, че си красива, а не секси"По употребата на думата и женските реакции и отношения изглежда, че семантиката на комплимента "красива" и възприятието й е повече като на вид престижна социална награда (обществена награда), признание, утвърждаване в обществото, а не като констатация на естетически факт или лично мнение. (Виж (17) за субективността на красотата.)
Верижна публикация във фейсбук, разменяна между момичета преди няколко години:
"не всички пички ми харесват, без да се обиждат"
и
"когато я видях, че е толкова гадна, оная работа веднага ми падна"
"Ако нямах пари, ако нямах кола, нямаше да ми обърнеш внимание, а? (178) Затова, че си малко по-симпатична, ще изпълниш процедурата типична"
"кучките да го * ... това не е срамно! не си мислете, че е срамно!"
Има и друг ефект - красиви жени, които получават по-малко предложения, защото мъжете смятат, че нямат шанс. И грозни жени, "батали", "противки", които са търсени, защото всеки вярва, че са лесна плячка.В зависимост от други фактори и предпоставки, в зависимост и от характера си и от "степента на непривлекателност", по-малко привлекателните жени могат:
Български текст по песента "Ugly as fuck", музика и изпълнение: авторът на този труд:
Ритъм или соло
Слушай песента: http://twenkid.com/rap/kitarista/
![]()
Кое е по-достойно за душата
сърце свито да преследва красотата
или с меч в ръката и вдигната глава
смело да намериш ...
...
Гледам си ролекса - 12 часа
И жезъла... ме удря във врата.
Сименсът цял ден не спря да звъни.
Дали не са разгонени моите жени?
Да се шибат отзад - фригидни кралици.
Мотаят те дълго по кафета и бутици.
Нямам време за красиви муцуни,
Не се лъжа и от стегнати бабуни.
Правят се на важни и са много себични,
поискаш ли да чукаш – са безразлични.
Затова зарибявам само грозни пички.
Те са като нас - сексуални тигрички.
Искат да танцуват през цялата нощ
и да се порежат на розовия нож.
Няма да ме видиш навън с крокодил,
но те си ги вдигат и без да съм мил.
...
В три през нощта, готов да го мушна.
Напил съм се яко, крокодила ме гушна.
Големи бомби, мазна дупара,
лонгур висок върти гъза на бара.
В 4 сутринта със дюнери се тъпче,
развява гордо голото си пъпче.
А аз се оглеждам - някой да не скива,
че тоя изрод чепа ми разтрива.
Никой не ме видя – ей сега ще я забия.
Тя иска у нас, но аз ще се покрия.
От тук отиваме директно във хотела.
Псувам я люто, както се е навела.
Късам бързо с нея - да не се разчуе.
Щеще да се хвали и да се надуе.
Облиза го добре, и глътна го с путака,
но не съм си намерил хуя на битака.
...
Омитам се от тук, не искам да ме видят,
току виж - ми завидят,
Достатъчен ташак е, че се принизявам.
За един тлъст задник – да се излагам.
Кро-ко-кро-ко-кро-ко-дил,
не си дошла от реката Нил?!
Спускай щорите и заключи вратата!
Чакам те готов – със жезъл във ръката!
Супер грозотия и няма накъде.
Когато пукне ще изглежда по-добре.
Обичам те, любима, пея във нощта.
Да бе – как ли пък ще го изрека.
Мисля, че разбираш, че искам да те чукам.
Излязъл съм на лов и да се напукам.
Ще те повикам пак, ако съм соло.
Не се сърди - ставаш само на голо.
...
Крокодил
Са напил кат алигатор!
Са събудил с крокодиль!
(...)
Моментално ококориль.
Мигновено изтрезниль.
"Слушаш ли?" е типичен въпрос на каки, лели и баби към малки деца - без значение от пола на детето, който може да чуете във всеки парк.
"Расте ли пишката?" е шеговит въпрос на батковци, чичовци, вуйчовци, дядовци, но не и на жени.
Забележете, че момченцата и момиченцата понякога играят на "чичо доктор" - момченцата събличат момичетата и ги преглеждат. Тази игра има няколко източника на интерес и удоволствие:
Любопитството и изследването - да видиш какво има "вътре", "зад", отвъд; какво е общо и различно и пр., както при разглобяването на куклата. Играта - взаимодействието между играещите. Преживяването на социалните роли и възприемането на ролите.
Играта-взаимодействие и преживяването на ролята са свързани, но са различни. В социалната роля има представителност, суета, докато в играта не е задължително да има такава. Играта е дейност, при която може да няма личностен господар и отношенията не са началник-подчинен, или те са такива доброволно и "наужким".
Момченцата по-скоро се наслаждават на първите два източника, а ролята е повод да съблекат момичето. Важни са самото действие и крайния резултат. Ако ставаше със "съблечи се" без оправдания, биха действали и така.
От друга страна на момиченцата вероятно им влияе и третата съставка на влизането в ролята на пациент. Това са отношения на подчинение на авторитет, "добър господар", който ти казва "отвори уста", "изплези се", "съблечи се", прави някакви неща с теб, докосва те и пр.; "той е добър; лекува децата" и пр.
С трупането на опит, вероятно и в зависимост с интелигентността, жените започват да осъзнават, че отношенията им с мъжете могат да се случват по-бързо. Емблематично е изказване на около 40-годишен участник от първия "Биг Брадър" през 2004-2005 г., който даде съвет на Найден, относно свалката му с 18-годишната Зара:
"Тя да не е на 40 години да й кажеш хайде да правим секс. Трябва да й сваляш звезди (...)" (Цитат по памет, първото изречение мисля че беше почти дословно)
Чувал съм преразказана мъдрост на ниско образовани физически работници (мъже), че отношенията между мъжете и жените трябва да са следните:
- Ще се ебем ли, няма ли да се ебем? //Ша съ ибем ли, няма ли да съ ибем?
Всъщност това е ключовият въпрос и за жените в отношенята им с мъжете, защото този акт определя дали имат физическа връзка с някого, особено хормоните, които се отделят тогава и в частност окситоцинът по време на оргазъм*.
* В пълнометражната анимация "South Park", готвачът изрича следната мъдрост, след като чува от децата да си задава на глас въпроса:
"Как да накарам момиче да се влюби в мен?" - "Много лесно - просто трябва да откриеш клитора й."
Около 14-тата минута, превод: мой
- Не, не, не... Ти можеш да правиш само това! Трябва да вървшиш в същата патека като всички останали.
- Интелигентността в нашата образователна система е винаги да имаш същите резултати като всички останали.
- Да мислиш по свой начин, да имаш собствено мнение - това не се нарича "интелигентност" [в тази система]
- Голям клас, в който всички правят едно и също нещо...
Мъжете са родени вълци, жените са родени... кучки (женски кучета). Вълците са своенравни, хитри, не се поддават на дресировка, не "слушат". Кучетата и вълците са от един вид, при чифтосване имат здраво поколение, като кучетата са получени от хората чрез селекция на най-кротките вълци. Жените се опитват да опитомят мъжете и да ги направят да са като тях - ама не става, те са вълци, и това не е "грешно".
Въпросът "расте ли пишката", който си споменала, зададен към малко момче, е емблематичен в контраст с въпроса който жени от всички възрасти задават като видят момченца в парка. Жените питат "Слушаш ли?!" За тях важно е да си послушен, да изпълняваш това, което обществото е наложило (от родители, до жена и пр.). За мъжете по-важно е какъв си ти, и въпросът "расте ли пишката" е относно нещо, което лично засяга питания, неговото собствено тяло, неговата собствена оценка, независимо от това дали изпълнява нечии команди. И в твоята статия говориш за "най-добре възпитаните", които явно не могат да си позволят да псуват. Реч без цинизми, "вулгарни думи" или ругатни тук-там е като пиано без няколко октави.
Какво лошо има в думите кур, чикии, духам, курви? Даже думата "курви" - може би това е особеност на някои групи, а може и да е през призмата на жената. "Курва" е дума, която означава обществено отношение и поведението на жена спрямо другите - че е лесна и пр.
За мъжете по принцип не е това важното в жената.
В групите които съм аз, по-скоро се ползва "путки" или някаква друга дума за жена. Това е важното, а не мястото им в обществото... Виж по-горе за "Расте ли пишката" срещу "Слушаш ли".
Също този израз „За жалост чуждо няма“ - досега един мъж не съм чул да го използва, това е женски израз. Мъжете не страдат от "синдрома на пръстена", не си падат по омъжени, защото са омъжени. Падат си по "путки", и ако се неомъжени или свободни е по-добре, щото няма да има усложнения и проблеми.
„Има ли курви във нета?" - също абсурден въпрос, "нефункционален", риторичен.
Мъжете са си цинични още като малки, това не е болест, а "вроден генетичен синдром". И говорят за секс, хуй, кур дори и в първи-втори клас (153), още преди да са "надрусани" с тестостерон. И момчетата, и момичетата ги учат от малки, че това са "мръсни думи", "непозволени", че не трябва да ги ползват - няма сегрегация. Едните обаче не приемат тази забрана и разбират колко е условна (на езика на лицемерието на обществото: "не я разбират"), а другите безропотно се подчиняват и дори не се замислят "защо" е забранено.
Мъжете, които редовно правят секс също постоянно говорят за секс - просто тогава някои цинизми са заменени с обяснения коя са "напомпили", колко пъти, как, къде, как се е случило и пр. Когато са обвързани и жената ги държи под контрол, явно някои от тях временно са "опитомени", "слушат"(255), и при положение че повечето време са с жена си наоколо - пред нея естествено не говорят така, както с приятелите си. Те разбират, че тя е различна...
За послушните мъже си има израз: "мъж под чехъл", "чехълчо" и по-силен: "под ботуш, ботушчо", както за слабохарактерните: "мека Мария", "много си мек", мекушав. Другите мъже не уважават такова поведение (253), доколкото съм разговарял с жени - те също, което е пряко следствие на явлението "Играеш ли по правилата...". Жените обикновено имат връзка с такива мъже само в краен случай, поради липса на по-добри възможности; вероятно и поради други користни цели и изгода. Разбира се, заради хормонални, генетични и личностно-исторически вариации е възможно да има жени, които да искат да "командорят" мъжете, например феминистки; съществуват и мъже, които не възприемат тази ситуация като тирания, а я виждат в ироничната й светлина или дори им е забавно да оставят партньорката им да си мисли, че ги води. Подобни са например отношенията демонстрирани в порнографския жанр "Женска доминация" (Femdom) и в някои видове садо-мазо. Първият бих класифицирал като "порно пародия", той не винаги е доминация на жена към мъж, а и от жена към жена.Митът за мъжете сексуални насилници, които така искали да демонстрират превъзходството си над жените
В междуполовите отношения в действителността мъжете са значително по-активни и понякога "груби", защото жените се държат пасивно, като по-незаинтересовани, дърпат се и пр.; познавателната обосновка за поведението им е, че се опитват да внушат "че не са лесни" и да накарат мъжкия "да докаже, че ги обича истински".
Във фантазиите на мъжете обаче жените идват на талази сами да им свалят панталоните и започват да им правят свирки; или пък докато те си седят или правят нещо, отнякъде се появява някоя и почва да им лигави пишката, съблича се сама и пр.; докато правят секс с една жена идва втора, трета и пр. Вижте например т.нар. "Парти" порнография (Party Hardcore), където мъже стриптизьори обикалят и взаимно се "обслужват" с гостенките на заведението, а също "Threesome"; стремежът да бъдеш "рок звезда" (64) и др. Мъжът в тези фантазии всъщност не е в подчинено положение, макар че привидно по-дейната страна е в женските образи. Случва се това, което мъжът иска, в съответна разделителна способност на възприятието (104), следователно пак той е "господарят", макар и просто да си седи. В същото време жените също го правят с охота, от своя гледна точка те също са господарки и правят каквото желаят с члена и тялото на "роба".В секса между партньори също не би трябвало да има "подчинен", след като го желаят и двамата и участват двама или повече. Това че жената прави орална любов на колене например не я прави "подчинена" или "доминирана", както го възприемат някои жени и феминистки. По-скоро те сами си имат усещане, че са подчинени, и правят погрешна асоциация с молитви (на колене), разни средновековни коленичения пред кралски особи, с детския "комплекс" за гледането нагоре (107) и пр. Колениченето в случая има чисто практически причини на позата: изправен мъж, двамата са застанали на равен под. Ако мъжът стъпи на нещо високо, ще е друго, или пък жена джудже би била в изправено положение докато прави свирки на изправен мъж с нормален ръст. Ако положението на погледа отдолу-нагоре е проблем (107), то тогава мъжът би могъл да увисне надолу с главата, подпрян на ходилата си на висок лост, докато жената стои права... Тогава тя хем ще може да му духа, хем ще го гледа отгоре-надолу като господарка...По отношение на "лесността", жените често се обиждат, че някой се "опитва да сваля" тях или техни приятелки, - заговаря ги, черпи ги, прави им комплименти, кани ги - защото навсякъде виждат "користни" цели и съзнават, че всъщност вероятно са лесни и ще се "поддадат" на коварната уловка, която е обусловена от тяхното собствено желания някой да им плаща. "Гадният сваляч" ще ги "излъже" да го харесат, да се съблекат, и "да му пуснат", а когато той ги изчука по тяхна воля те горкичките няма да изпитат удоволствие - ще бъдат "прецакани" - онзи долен безчувствен боклук е излязъл твърде тънко!
Свалката в бар започва с почерпка, когато каниш момиче на среща се очаква от теб да платиш билета за кино или питието (момичето очаква от теб). Поради собствените си предразсъдъци и натрапчиви страхове на жените обаче е необходимо те да се насилят да се правят на недостъпни, "за да се предпазят от мъжете прасета" и от... себе си.Азбучна истина за мъжете е, че не е евтино да правиш секс и да си имаш приятелка - "профука парите си по жени". Виж началото на труда.
Също така псувните не се възприемат като нещо лошо - дори не са и обидни в много от случаите. Парадоксално е, че жените по "хардуерни" - физиологични причини не могат да го схванат, въпреки че уж се води, че имат по-висока "емоционална интелигентност", владеят по-добре "езика на тялото" и пр. За пореден път поставям последното под съмнение. (254)
Редовно мъжете помежду си се наричат педал, бай хуй, шибаняк, и пр., най-добрите приятели си викат така - със съответна интонация, израз на лицето, в съответен игрови контекст и пр. и употребата именно на тези думи, на тази гама от изразни средства между приятели изразяват близост, а не са обиди и не са неуважнение. (Обидни са тогава, когато са употребени от непознат без контекст, с агресивен тон и пр.)
Откъде-накъде ще ровиш в чужда лична кореспонденция, особено пък на любимия? Това любов ли е? Да, вярно че много жени го правят, по-страшно е и че мъжете им го позволяват.
"В САЩ например, въпреки че жените имат право да гласуват от 1920 г., все още има много по-малко жени сенатори, отколкото мъже." (110)
"Да ти еба...", "Да те еба в гъза", "Майка ти дейба" и пр.
АЗ да ти еба...
"Децата ти да *, "Бог да те убие", "Бял ден да не видиш."
НЯКОЙ ДРУГ да го свърши.
Говорещият не поема отговорност за това, което иска да се случи на омразния субект.
Женските гърди са полусфери, "полусфероиди", конуси, "лисичи муцунки" с телесен цвят, на които по средата има едно по-тъмно кръгче, на което има връхче.
Срамните устни са няколко чертички около други чертички. Членът пък е тръба, шило; отгоре има обтекаема форма като куршум, цепка, и е гладък, а отдолу има две сферични неща, торбички в които има нещо, което се движи. Задникът са два "сфероида"; "топки" долепени една до друга. Всичко това, в черно-бяла снимка, представлява просто множество от градиенти - преливания, различни нива на яркост. (41)
Страховита гледка, нали! (189)
Друг въпрос е също колко просто, сбито и очевидно нещо е "красивото", еротичното и пр. (17.3)(17.4)(222)(223)
Подобни са груповите снимки на девойки, които са си свалили сутиените, вдигнали са ги във въздуха, смеят се и тържествуват демонстрирайки "колко са освободени", "колко са неприлични", как "нарушават правилата". В същото време естествено прикриват най-"скандалното" - зърната на гърдите си... Доколкото е карикатурна тази "освободеност" от табута, които са изсмукани от пръстите и нямат реални основания в съвременността, освен папагалското спазване на "правилата" на предците.
Виж наблюденията на Артур Шопенхауер, публикувано през 1851 г. в (195.5):
"#365. (...) За единственото си сериозно призвание те смятат любовта, победите и всичко, свързано с тях: тоалетите, танците и пр."
Виж също (206.2)
Дамският "алтруизъм", илюстриран в комикс от сайта за народни шеги "9gag.com".
Две непознати момчета се разминават на улицата. Виждат, че имат еднакви якета. Поздравяват се:
- Ха-ха, как си, брат!*
Срещат се две момичета с едни и същи блузки или рокли. Разминават се, погледите им хвърлят огън и жупел една на друга и те си мислят.
"Тази КУЧКА ми е откраднала стила!"
Виж също сценката със сбогуващите се момчета и момичета и сравни с Шопенхауер (180.1), с. 767, т. 368: "Мъжете поначало са равнодушни един към друг, докато между жените съществува естествена вражда. (...) Даже когато се разминават на улицата, те се гледат като гвелфи и гибелини. ... и комплиментите, които си разменят жените звучат много по-смехотворно отколкото при мъжете. ..." и предположенията му за причините.
*Този момент съм го преживявал лично на живо, без поздрава, просто се изгледахме, докато осъзная че виждам своето яке пред мен, рядък модел, само веднъж се случи. Беше смешно. (187)
Друга илюстрация за "алтруизма" е яростта, която изпитват жените към "нарцистичните" мъже, например когато на първа или ранна среща се "самоизтъкват" (188) - перчат се като дават информация за себе си, хвалят се; която уж би трябвало да е интересна и желана - вид сътрудничество в опознаването, доказателство защо да го харесват и пр. (така разсъждават мъжете); не си ли уж затова на среща с този човек, не го ли харесваш, и неговите достойнства не би ли трябвало да те радват?
Не, разбира се - самите жени са не по-малко нарцистични. В същото време, жените от тези срещи не се интересуват истински от този, с когото са на среща, или просто не го харесват - в противен случай те самите могат да отведат разговора в такава посока, а информацията би им била любопитна, и те биха се гордели с достойнствата на този, когото харесват.
Забележете също, че жените по-скоро биха изтърпели "досадника" без да покажат ясно, че темата не ги интересува, така че после да имат законен довод да заклеймят и игнорират "грешника"; отколкото да насочат темата в друга посока и да покажат достатъчно ясно, че това не им е интересно и им е досадно. Неопитните момчета се заблуждават, че мълчанието на момичето - това че тя не ги прекъсва, - е знак за интерес, и мислят че в такава ситуация момичето би следвало да е любопитно. В същото време те не възприемат достатъчно сериозно физиономиите и фалшивите усмивки - жените по-трудно скриват и контролират израза на емоции на лицето си.
От друга страна, момичетата не могат да се сетят, че ако момчето беше опитно, щеше вече да знае, че момичетата не обичат "нарциси" - т.е. такива ситуации. В такъв случай, неговата "скромност" би могла да е съзнателен похват, след като е разбрал, че това няма никакво значение за постигането на целите, които си е поставил.
Както казват жените: някои неща не трябва да се казват, защото ако се кажат: "развалят всичко"... Това би било мъдро, ако не беше истина и че същите тези неща, ако не се кажат, пак "развалят всичко". В крайна сметка с такова поведение хората остават безучастни зрители.
Нарцисът обаче естествено все още няма почти нищо общо с възлюблен, и жените не се интересуват от неговата особа, освен от външни белези и най-вече "отношението", нещото свързано с тях (196), съответно "да им прави комплименти", "да ги изслушва", да се интересува от тях - по-точно да демонстрира интереса си към тях (198), - това са най-"привлекателни" възможни качества в подобна ситуация. Личността на кандидата и личните му достойнства в този момент нямат значение. Освен разбира се, някои, които са му придали социалния статус, заради който е "заслужил" аудиенцията при дамата.
Човешката представителна почит към алтруизма и саможертвата за другите, и ненавистта към "егоистите" и "нарцисите" са сродни. Дори и когато качествата на "нарциса" са обективни и очевидни и има за какво да ги изтъква; дори когато той се бори за признание на заслуги и достойнства, които очевидно притежава, а обществото не му признава (199); може би именно заради това и тогава хората най-много го мразят - от завист и от собствена самовлюбеност, която е толкова по-жалка, колкото по-малко са личните достойнства. Алтруистите пък хранят егото си и суетата си като се карат да се чувстват полезни за другите. Виж (102), за любовта към кучето, секцията "За "комплексарството" да си по-способен в спор" и (176.1).
Защо мъжкият член е отвратителен?
Мъжкият полов член в представителността се смята за нещо отблъскващо и от представителността на мъжете, и от жените, и в повечето случаи е забранено да се показва, докато женската голота е далеч по-приемлива. Сигурно има нещо общо с асоциации за агресивност, идващи от мъжкия атрибут и със средновековни табута. Според мен в надървения член, в обтекаемата лъскава глава и куршумоподобна форма и устременост няма грозота.
Формите на женското тяло са красиви както с извивките, така и с ъглите и устремеността си - има "стрелки", които насочват вниманието и го движат по тялото. Остротата и вариацията са интересни за гледане, а правоъгълните и квадратни форми са по-"скучни".
Пенисът в отпуснато състояние - когато е свит, сбръчкан и започне да се клати наляво надясно при ходене - наистина по-скоро не е красив или елегантен, но не е и отвратителен сам по себе си. Смешен е или неутрален.
"Отвратителна" е дресираната у хората скандалност.
Феминистките се опитват да убедят обществото - мъжете, управниците имащи власт и жените които не боледуват от техните идеи - че едва ли не мъжете трябва да харесват това, което харесват жените, и в частност - феминистките, и че трябва да правят това, което искат те, по начина по който на тях им харесва. Но не и обратното. Например - няма да започнат да приемат мъжкия интерес към красивото голо женско тяло, и не искат равнопоставеност или равенство, а те да господстват над мъжете. В същото време явлението с "добрите момчета", които не правят секс говори за обратното. Жените са сексуално привлечени от мъже, които се отнасят към тях като с подчинени и успяват да ги покорят; а онези мъже, които уважават дамите като равни или над които жените имат власт (мъжът е готов да направи всичко за нея), са "само приятели".
Много мъже не споделят за личните си проблеми с приятели, за да не тормозят и тях.
Принудителната военна служба за мъжете през всички епохи е не по-малко престъпление срещу личността от изнасилването и сексуалната експлоатация - според мен тя дори е по-жестока. В духа на многозначния английски - тя буквално е "сексуална експлоатация" и "сексуална дискриминация" (полова), - защото освен в някои незначителни изключения само индивидите от мъжки пол са били системно изнасилвани да се подчиняват на военнен ред и да ходят да воюват със заплаха да бъдат убити, ако не се подчинят, и там системно са били дресирани като животни, че безпрекословното подчинение на висшестоящия е единственото им "право".
За много от тези жертви на полови престъпления това така или иначе е значело да бъдат осакатени или погубени скоро след влизането им на служба, а в най-добрия случай са получавали психически травми за цял живот.
Както е записано в българската конституция, представено сатирично в (119.2)(119.1): "Защитата на отечеството е дълг и чест за всеки български гражданин" - но само тези от мъжки пол до неотдавна ги заключваха в затвори за ежедневни изнасилвания над личността, наречени "казарми". Там благодарение на системно потискане, тормоз, дресировка - стани, легни, скачай, падай, катери се, бръсни портрета на Христо Ботев - те били ставали мъже... (256)
Това е все едно жените като навършат пълнолетие да ги вкарват в публични домове, да ги изнасилват грозни отвратителни мъже дотогава, докато не забременеят, да ги държат заключени и да продължават да ги изнасилват докато родят - и така накрая "да станат жени", да изпълнят "своя дълг и чест за размножаване на рода и родината".
Излизам, ходя, обвързан, връзка, любов, сватба
Забележете психолингвистиката на "излизам с някого" и "ходя с някого", също и на "обвързан съм". Това са "женски глаголи". Мъжете искат да "влизат в жените", а не да "излизат" с тях. И не искат да "ходят", а искат да "си лягат" и да "спят". Също така мъжете са свободолюбиви и ценят високо независимостта, донякъде от там произхожда любовта им към превозните средства и към управлението им. "Обвързан" звучи като "завързан", нещо което ти отнема от свободата, поробва те и е против волята ти.
Този глагол въвежда асоциации с това, че ако не си обвързан, си като "развързан", свободен "да правиш каквото си искаш" - т.е. когато си обвързан не можеш да правиш каквото си искаш, все едно са те укротили.
Когато не си обвързан си по-скоро "сам" (английската дума "single", по единично, по-добре отразява ситуацията), това не посочва дали не си влюбен в някого несподелено, или дали "вилнееш". Когато пък "имаш връзка" и си "обвързан" щастливо, си влюбен в някого, обичаш го, с него си и пр. по собствено желание.
За жената обаче по-важно изглежда е "връзката", "обвързването". Другото уж се подразбира, но не е така. Човек може да има връзка с някого и без да го обича, или може да се съмнява в чувствата си или пък в чувствата на другия. Забележете манията на жените към ключовия израз "обичам те" и колко невероятно е за някои от тях когато "някой ден", след шест месеца връзка и див секс, да речем, "той я отрони". "Най-накрая ми каза, че ме обича." За тях преди това вие само сте имали връзка, но не сте я "доказали" с думи (14), че я обичате. Възможно е да излизате два-три месеца и според дамите все още да нямате връзка, която трябва тържествено да се узакони пред обществото - например да ви представи на приятелите си и пр. За много момичета дотогава не трябва да се знае, трябва да е тайно, "да не си помисли някой нещо".
Всъщност жените често имат нужда те сами да разберат дали имат чувства, и собствените им съмнения ги карат да са потайни. В началото те нямат чувства и излизат на "автоматик", макар че езикът на тялото и думите им, както обикновено, дават противоречиви сигнали и заблуждават неопитните момчета, които са по-наивни от момичетата и хлътват лесно, без да си дават "срок за влюбване". С годините за съжаление и те обръгват (170). Връзката и обвързването за жените е в много по-голяма степен театър. Мъжете като млади се хвърлят през глава и играят "като на кино" - вживяват се по-истински в ролята и играят не за овациите на публиката, а заради самото преживяване на героя.
В обществото обаче не е важно какво чувстваш, нито какъв си, важно е как изглеждаш и къде стоиш спрямо и според другите, например дали те "виждат" с някого. Неслучайно жените са толкова по-обсебени от мъжете от значението на демонстрирането на връзката и от акта на женитба, сватбата и целия цирк около тях. Освен разбира се, гаранциите за сигурност, които дават тези житейски събития и узаконяването с потенциалното "опозоряване" ако се наруши клетвата пред всички свидетели. Съответно и по-голямото значение, което отдават (са отдавали) жените на такова обществено опозоряване, обобщено в изрази от рода на: "Какво ще кажат хората!", "Как ще погледна хората в очите!"
Също така, някои жени обичат да казват, че се обличат предизвикателно заради мъжете - къси полички, високи токчета (за да им щръкват задните части), червило за да заприличат устните им на други части от тялото, и се гримират заради тях - сенки, руж и пр. Естествено, че защото те самите обичат и им е приятно мъжете да ги гледат в задника, между краката и целите от глава до пети, да бъдат център на внимание и мъжете да се обръщат след тях и пр., макар че пред обществото и пред себе си "трябва" да казват друго - сигурно сте виждали девойки с къси поли, които непрекъснато си ги придърпват надолу.
От друга страна, когато са привлечени от сексуалната страна на нещата мъжете всъщност не искат жените да дефилират пред тях предизвикателно, нито ги интересува какъв грим имат, като гримът в крайните си форми е демонстрация на пошлост и униформа на леките жени. Най-висшата мода е голото женско тяло - то няма нужда от дрехи и грим, за да е привлекателно и красиво.(165)
Модата и модерността на облеклото
Затова отново дрехите, модата на жените не е въздигната в култ от жените за удоволствие на мъжете. Те са си пак за тях самите и за образа който те сами виждат, как се виждат в обществото и как искат другите да ги виждат там. Само пребройте магазините за дамски дрехи и обувки, сравнено с тези за мъжки. Безспорно модата и модните списания имат естетически и чисто зрителни елементи, дрехите и някои от моделите са красиви, както и художествената модна фотография и пр. Само че красивите дрехи от всички епохи и години са все красиви, елегантни и пр. - и от 2013, 2012, ... 1967 г., не само тези от пролет/2014 на ВИрсачИ, Джявянши, Дулчи и Гъбана и тем подобни.
В модата обаче по-важна е "модерността", че точно определен стил е "модерен" сега, зададен е от голяма обществена сила, от авторитет, и разбира се - марката - примитивен символ на социален статус. В същото време иронично при жените е, че те едновременно са вманиачени по модата, в това да са такива каквото е "стадото" и да се отъждествят с обявеното за общественоприемливо - "да са в крак с модата" - и в същото време са обсебени от желание да са "уникални" и "различни". Нещата, които им напомнят, че са не по-различни, по-хубави, по-привлекателни и пр. от другите ги вбесяват, колкото и да е очевидно това поначало. Никога не трябва да казваш на жена, че някоя друга наоколо е по-красива (89) - ако не го кажеш, тя сама може би няма да забележи... Всъщност по-точно вероятно казвайки го или изразявайки го недвусмислено създаваш обществена външна стойност, представителност, а за жената "казването, че е красива" и пр., комплиментът, е социална награда и той е по-важен от собствената стойност. "Всичко е субективно".(17)
Човешкото тяло е едно и също, дрехите по същество са изчерпани, все още обаче настава дива радост, когато излезе "новата колекция" на някое име в модата, само защото е "нова" - "различна" и защото е на известен моделиер - с висок социален статус, "звезда".
относно психолингвистиката виж и (18)
Доходите от сексуалната власт на жените не се водят "на сметка" към заплатата и са без данъци още докато са момичета - от момчето се очаква да плати билета за кино, входа, вечерята, да я почерпи, да я вози с кола и да има кола, да й повика такси, да има собствена квартира или жилище. Нали като забременее и роди, трябва човекът до нея да е "стабилен". А ако не може да й го осигури - "той не я заслужава" - има други мъже, на всички им се ебе, а тя ще си избере "най-достойния", "който я обича истински".
Виж Шопенхауер в "За жените" (180.1), т. 370, с. 773: "...да се ожениш, значи наполовина да съкратиш правата си и да удвоиш задълженията си. (...) твърде често благоразумните мъже не се решават ... да сключат такъв неравен договор" ...
Интересни са размслите му за вредите, които нанасяло законово наложената моногамия, защото при многоженство (законово разрешено) всички жени щели да бъдат обезпечени, докато при моногамия заради горецитирания неизгоден договор и избягването на брака много жени остават "...без всякаква опора, които при по-висшите класи водят безсмислен живот като стари моми, докато в по-нисшите класи са длъжни да се трудят непосилно или пък стават проститутки, чийто живот е толкова безрадостен, колкото и безчестен." Той продължава, че жените поставени в подобно тежко положение са "неизбежната обратна страна на европейската дама с нейната надменност и арогантност".
Същото би било, ако на световното първенство по лека атлетика или плуване се правят квоти по раси и то се превърне от състезание по време в цирк на цвета на кожата.
При мъжете, чернокожите и мулатите са значително по-добри от представителите на останалите раси в почти всички дисциплини на леката атлетика, освен може би овчарския скок и високия скок. В плуването пък е обратното. "За да няма расова дискриминация" на финала обаче, "трябва" да се класират само 4 чернокожи и 4 бели, или по-"справедливо": по 3 от 3 раси, или по 2 от 4 "раси" - независимо от честно измерените им времена. (258)
Шопенхауер пише:
"...като се отнасяме с тях с прекалено благоговение, ние ставаме смешни и се унижаваме в собствените им очи (...) отколкото ние с нашата старофренска галантност и с глупавото си преклонение пред нежния пол - върхът на християно-германската глупост, довел единствено до това да ги направи дотолкова арогантни и безцеремонни (...) съзнавайки своята свещеност и неприкосновеност, си позволяват абсолютно всичко". Жената на Запад, или така наречената "дама", се намира в (...) неестествено положение" (195.3)
В днешно време съм чувал преразказана история за мъже от "низши класи" - работници, които виждайки на улицата мъж да носи букет цветя, коментират:Байрон и Шопенхауер са се изказали преди 200 години по време на разгара на индустриалната революция, когато и условията са позволили много повече професии за жени във фабрики и пр., а говорят за прекомерната мъжка почит към жените, останала от предишни епохи.
"Заради тези букетаджии, жените си мислят, че имат златни путки."
Разделителната способност на нагледа и обобщаването
До какво води напредъкът във визуалните технологии?
Видео
Преди 20-тина години в домовете си гледахме филми на VHS видеокасети, презаписвани с отвратително качество, вероятно с разделителна способност 100 реда, 200 в най-добрия случай в по-късни години; трептящи, с нисък контраст и пр., еквивалентно на едва няколко десетки хиляди пиксела.
Днес популярни са екрани показващи 1080 критални реда, 2 милиона пиксела, а предстои да навлезе и 4К видеото: 8 Милиона пиксела.
След гледане на който и да е от тези формати обаче в ума на зрителя не остава кой знае колко по-различен спомен.
Единствено по време на гледането при по-високата резолюция се изпитва по-голямо усещане за моментна реалност (84)(269) и това може в известна степен да промени пътя на вниманието в случайна посока, което не винаги е желателно(240). Паметта ни за реалността обаче трае само няколко десети от секундата или дори само докато очите ни са отворени и наблюдаваме образа.
След това в ума остава само:
- че е имало взриове, преследване с коли,
- че колата на главния герой е била еди-коя си марка,
- че еди-кой си е играл главната роля,
- че той е имал романтична връзка с еди-коя си героиня,
- че ефектите са били яки,
- че ни е харесал
- как сме се чувствали (страх, радост, удоволствие...) и пр.
Това са смислените спомени, нещата които остават трайно в човешкия ум поради начина по който работи: в по-еволюиралата си част обобщава, работи с малки по обем компресирани представяния (103)(104)(203), - и все още използва и по-старите си дялове (емоциите) и свързва понятията с тях.
Обобщените смислени понятия не се променят с промяната на разделителната способност, отчетливостта, на сетивните входни данни. Едно лице си е пак лице, и като миниатюрна картинка 60х80 пиксела, и като огромен плакат от 20 милиона х 30 милиона. Важното и "смисленото" за човек и в двете са неща от рода на:
- клас: че е точно лице, а не кон, кола, камък, куче, нож, пистолет, къща, лампа, ...
- познаваме ли го - ако да - кой е на снимката?
- пол (друг клас): мъж, жена, транссексуален, травестит
- приблизителна възраст (още един клас): бебе, дете, юноша, младеж, ... възрастен, 70-години, 90-години, ...
- емоция (...) : радост, тъга, страх, учудване, изненада, отвращение, ...
- има ли мустаци, брада или не
- от коя раса, народ, ...
- има ли шапка
- носи ли очила
- има ли "трета" вежда ...
И пр.
Конкретните безброй безсмислени пиксели, запечатали всички пъпчици, бенки, пори, клетки нямат значение - подробности, повтарят се, нямат значение за класификацията и трудно могат да се споделят между хората по друг начин освен чрез снимка, каквато обикновено умът не може да изведе. Виж (269).
Ширината на информационния канал (203), въобречката, е такъв, че позволява да се предават само обобщени представи.Музика
Подобен е случаят със звука, съответно музиката. Качеството на записа се е издигало от времето на фонографа, но освен усещането за моментна реалност и представата за качество (има шумове, пука, пращи; "влачи", "бумти", "свисти", "извива се" и пр.), същественото което остава е какви са били тоновете, ритъмът, имало ли е вибрато; какви барабани (чинели, ниски честоти, ...); тембъра - какви инструменти; и пр., нещо като нотен запис и запис на това с какви инструменти трябва да се изсвири. И ако има спомени за други записи, с които да се класифирица - кои са били музикантите, кое произведение; от коя епоха, жанр, стил, темпо; емоцията, която изпитваме. И др.
Конкретните стойности на трептенията като високочествотна звукова вълна, както и конкретните образи във видеото, могат да се възстановят и ресинтезират въз основа на съхранената най-съществена обобщена информация, като се използват съответни музикални инструменти, музиканти, актьори, декори, снимачна техника, звукозаписна техника; съхранени и непосредствено извличани от сетивата статистически модели и пр.